Gül Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Cilt hastalığı olarak tabir edilen rozasea, halk arasında gül hastalığı olarak da bilinmektedir. Genel olarak açık tenli kişilerde gözüken gül hastalığı, bireylerin yüzlerin değişil izler bırakmakta ve estetik açıdan da bir takım sorunlara yer yol açmaktadır. Pek çok uzman doktora göre gül hastalığına neden olan sebepler, aşrı güneş ışığına maruz kalmak, çevresel kirlilik, yoğun yaşanan stres ve soğuk havalardır. Bu tür nedenler, hem hastalığın görünme olasılığını yükseltmekte hem de şiddetini arttırmaktadır.

Gül Hastalığın Belirtileri

Kapladığı yer nedeni ile insanlar da görülen en büyük organ olan ciltler, çevresel nedenlerden, yaşanılan strese kadar her türlü olumsuz etkiye maruz kalmaktadır. Bu nedenle de, küçük veya büyük sorunlar meydana getiren cilt yüzeyleri sağlığını kaybetmektedir. Özellikle de yüz bölgesinde ki etkileri, hem estetik açıdan, hem de mutsuzluk yönünden farklı sorunlar yatıyor. Örneğin yüz bölgelerinde oluşan yanıklar, batma hissi, damarların belirginleşmesi ve sivilce oluşumu gibi gözle görebilen bu sorunlar gül hastalığını işaret etmektedir. Halk arasında yaygın olarak görülen gül hastalığı, cilt problemlerinin asıl nedeni olarak tanımlanmaktadır. Ayrıca aşırı reaksiyon olarak da isimlendirilmektedir. Buna ek olarak mide sorunlarını, tansiyon ve cilt yüzeyinde bulunan bir parazit enfeksiyonu da beraberinde getirmektedir.

Gül hastalığının belirtileri ise, yüzde kızarıklık olarak başlamakta ve ilerleyen derecelerde vücudun birçok noktasında gözükmektedir. Ayrıca söz konusu kızarıkların artması, gözleri de yakından etkilemektedir. Yine kaşıntılara ve sivilcelere yol açabilmektedir. Bireyden bireye değişen ve gül hastalığı nedeni ile oluşan kızarıklar, kimilerinde kalıcı olurken, kimilerinde ise az miktarda olmaktadır.

Gül Hastalığı Tedavi yöntemleri

Hindistan Cevizi Yağı

Vücudumuzda bulunan hücrelerin sağlığını korumak için diyet yağlarına ihtiyaç duymaktayız. Bu yağlardan bri olan Hindistan cevizi, pek çok sağlık sorununa iyi gelmektedir. Özellikle de güz hastalığı yaşayan bireylere tavsiye edilmektedir. Ayrıca hayvansal yağların tüketilmesi, yüz cildinin şişmesine neden olmaktadır.

Somon

Somon ve diğer yağlı balık türleri, gül hastalığına iyi gelmekte ve belirtilerini azaltmaktadır. Ayrıca içerdiği omega 3 yağı sayesinde de vücudun ihtiyaç duyduğu vitaminleri karşılamaktadır. Bazı tür proteinler vücudumuza zarar vermektedir. Fakat somon balığı bu gruba girmemektedir. Buna ek olarak cilt üzerinde bulunan sivilceleri, yaraları ve kızarıkları tedavi etmektedir.

Bal

Gül hastalığına iyi gelen diğer bir besin kaynağı olan ballar, maske şeklinde vücudumuzun ciltlerine sürülmelidir. İçerisinde doğal olarak bulunan milrobiyal ve anti enflamatuvar sayesinde cilt üzerinde oluşan kızarıkları tedavi etmektedir. Ayıca gül hastalığının oluşumunu yavaşlatmakta ce cildimizi doğal yollar ile nemlendirmektedir. Buna ek olarak pürüzsüz bir cilt için de söz konusu besin kaynağı önerilmektedir. Hafta bir kez yapılan bal maskesi sayesin de gül hastalığından korunabilirsiniz. Böylece sağlıklı yöntemler ile cilt sorunlarınızı tedavi edebilir ve doğal güzelliğinizi arttırabilirsiniz.