Guatr Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Guatr Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Boyunda, adem elmasının hemen altında, kelebek şeklinde bulunan bir bez olan tiroid bezi, normal boyutunun üzerinde büyürse guatr hastalığı adlı sorun ile karşılaşılır. Genellikle ağrılı olmayan bir hastalıktır, Ancak, aşırı büyüdüğü zaman kişi yutkunma zorluğu ve kronik öksürük durumuyla karşılaşır. Hastalık genellikle iyot eksikliğine bağlı olarak gelişen bir hastalık olsa da, tiroid hormonunun dengesiz üretimi, hamilelik dönemi ve tiroid bezinde nodüllerin oluşması ile meydana gelir.

Guatr Hastalığı Belirtileri

Guatr hastalığı belirtileri genellikle fark edilir düzeyde değildir. Ancak, hastalığın genel belirtisi tiroid bezinin bir yumru gibi büyümesidir. Bir süre sonra bu şişkinlik fark edilir bir seviyeye gelir. Diffüz Guatr ve Nodüler Guatr olmak üzere iki türü vardır. Diffüz Guatr’da tiroid bezinin tamamı şişer ve pürüzsüz bir hal alır. Nodüler Guatr’da ise, tiroid bezinin bazı kısımları şişer ve dokunulduğu zaman pürüzlüdür. Guatr hastalığı belirtileri arasında;

l Boyunda bulunan adem elması denen bölgenin altında oluşan şişkinlik,

l Nefes alıp verirken zorlanma,

l Yutkunmada zorluk,

l Ses kısıklığı,

l Çabuk yorulma,

l Boğazda sıkılık hissetme,

l Boyunda ağrı,

l Öksürük,

l Sinirlilik,

l Horlama,

l Hızlı kilo alma,

l Kalbin hızla atması,

l Ani kilo kaybı,

l Terleme,

l Baş dönmesi,

l Ciltte kuruma,

l Boğaz ağrısı,

l Adet düzensizlikleri

l İştahsızlık veya iştahta artış,
Guatr Nedenleri

Guatr hastalığının en belirgin nedeni iyot eksikliğidir. Tiroid bezi, tiroid hormonunun üretmek için iyota ihtiyaç duyar. İyotun yetersiz alınması durumunda, hormon üretimi için tiroid bezi daha fazla çalışır ve büyümeye başlar. Kadınlar, erkeklere göre daha fazla risk taşır. 50 yaşın üzerindeki insanlarda risk daha fazladır. Bağışıklık sistemi hastalığı geçirmiş olanlarda ya da ailesinde bağışıklık sistemi hastalığı olanlar da risk daha fazladır. Hamilelik ve menopoz dönemindeki kadınların guatr hastalığına yakalanma riski daha fazladır. Bazı ilaçların kullanımı da guatr hastalığı riskini arttırır. Boyun ve göğüs kısmı radyasyona maruz kalanlar da risk altındadır. Sigara tüketimi ile guatr hastalığı arasında doğrudan bir ilişki bulunmaktadır. Karalahana, tofu, soya fasulyesi, yer fıstığı, ıspanak gibi yiyeceklerin fazla tüketilmesi troid bezinin fonksiyonlarını yerine getirmesine engel olur. Aşırı iyot tüketimi ve tiroid kanseri de guatr riskini arttıran sebeplerdendir.

Guatr Hastalığı Tedavisi

Guatr hastalığı tedavisi, hastalığın altında yatan sebeplere göre değişiklik gösterir. Tiroid bezinin düzgün çalıştığı ve küçük olduğu durumlarda doktor sadece gözlem yapar ve herhangi bir tedavi şekli uygulamaz.

l Tiroid yetmezliği; doktor bu durumda sentetik hormon önerir ve günde bir hap içilir. Hormon tedavisinin bazı yan etkileri bulunmaktadır. Aşırı terleme, kilo kaybı, ishal, artan kalp atışı, baş ağrıları ve insomniya bu yan etkilerdir.

l Aşırı aktif tiroid bezi; bu tür hastalara, aşırı üretilen hormonların azaltılması amacıyla ilaç tedavisi uygulanır. İlaçlar oral yoldan alınır ve hasta birkaç hafta ilacın etkisini hissetmez. Bu tür tedavinin yan etkileri de vardır. Eklem ağrıları, baş dönmesi, deride döküntü, ağız ülseri, ateş gibi yan etkiler görülür. Bu tedavi yöntemi genellikle iki ay sürmektedir.

l Radyoaktif iyot; ağız yoluyla alınan radyoaktif iyot, tiroid bezine ulaşır ve tiroid hücrelerini parçalayarak guatrı küçültür.

l İyot takviyesi; iyot eksiliğine bağlı olarak oluşan guatrlarda hastaya iyot takviyesi yapılır. İyot ihtiyacı kişiden kişiye değişebileceği için burada doktorun önediği doz takip edilmelidir.

l Ameliyat; uygulanan tüm tedavilerin işe yaramaması ve tiroid bezinin aşırı büyümesi sonucu hasta yutkunma zorluğu çekiyorsa cerrahi müdahale gündeme gelir.