Göz Kapağı Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Gözü dış ortamdan koruyan göz kapağı, aynı zamanda gözyaşını göz yüzeyine yayarak gözü korur. Bunun yanı sıra göze gelen ışık miktarını da ayarlar. Göz kapağı hastalıkları içinde en başta gelen alerjik durumlardır. Göz kapağı içindeki yağ bezlerinin iltihaplanması sonucu arpacık, tıkanması sonucunda da şalazyon oluşur. Bunun yan ı sıra göz kapağı kenarında kirpik diplerinde oluşan blefarit en sık görülen göz kapağı hastalıklarındandır. Bunların haricinde bir de göz kapağında şekil bozukluklarına neden olan hastalıklar vardır. Bunlardan en sık görüleni göz kapağı düşüklüğüdür. Göz kapağının içe ya da dışa dönmesi, yüz felci nedeniyle göz kapağının kapanamaması, yaşlanmaya bağlı şekil bozuklukları, yaralanmalar ve tümörler göz kapağı hastalıkları arasında gösterilir. Göz kapağı hastalıklarında belirtiler hastalığın çeşidine göre değişkenlik gösterebilir. Göz kapağında meydana gelen hastalıkları ilaç ve ameliyat ile tedavi etmek mümkündür.

Göz Kapağı Hastalıkları Belirtileri

Hastalığın çeşidine göre göz kapağı hastalıkları belirtileri değişmektedir. Alerjik durumlarda kaşıntı en belirgin belirtidir. Bu belirtinin yanı sıra gözlerde yaşarma, göz kapağında şişlik, kızarıklık, ışığa karşı hassasiyet ve ağrı olabilir. Arpacık ve şalazyon gibi hastalıklarda göz kapağında şişlik ve kızarıklık daha belirgindir. Blefarit hastalığında kapak kenarında kaşıntı ve kızarıklık görülür. Blefarit hastalığının uzun süre devam etmesi halinde gözde kuruluk da görülür. Göz kapağındaki şekil bozuklukları sadece görüntüyü etkilemez, gözün savunmasız kalmasına da sebep olur. Bu durumda gözde ağrı, kızarıklık, görme bozukluğu ve hatta görme kaybına neden olur. Tiroid bezine bağlı olarak oluşan göz kapağı şekil bozukluklarında hasta sadece görüntüden dolayı etkilenmez. Göz kapaklarında şişlik, gözde ağrı, batma hissi ve kızarıklık oluşur. Göz yaralanmaları doğru tedavi edilmediği takdirde şekil bozukluklarına neden olur. Tümörler ise ağrısızdır ancak iyileşmeyen yaralar şeklindedir. Erken tedavi edildiklerinde herhangi bir şekil bozukluğu ya da görme kaybına neden olmazlar.

Alerjik Göz Kapağı Hastalıkları Tedavisi

Alerjik göz kapağı hastalıklarının tedavisi, alerjiye neden olan etkenin ortadan kaldırılması ile olur. En sık alerjiye neden olan etkenler, akar, polen, ev tozu, küf ve evcil hayvan tüyleridir. Kişi bu etkenlerle karşılaşmadığı sürece herhangi bir problem olmaz. Aksi takdire, kaşıntı, sulanma, kızarıklık, ışığa hassasiyet ve şişlik olur. Tedavi için verilen ilaçlar genellikle hastalığın belirtilerini düzeltmeye yöneliktir.

İltihabik Göz Kapağı Hastalıkları Tedavisi

Göz kapaklarında iltihabik olarak oluşan arpacık ve şalazyon hastalıklarının tedavisi aynı şekilde yapılır. Her iki durumda da antibiyotik ve kortizonlu pomat ve damlalar kullanılır. Bunun yanı sıra göz kapağına sıcak kompres yapmak yararlıdır. Her iki durumda da ilaç ile tedavi sağlanamazsa cerrahi müdahale uygulanır. Blefarit hastalığının tedavisi medikaldir ve süreklilik gösterir.

Göz Kapağı Düşüklüğünün Tedavisi

Doğuştan ya da sonradan oluşan göz kapağı düşüklüğü tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Tek kapakta olabileceği gibi her iki kapakta da olabilir. Myasteni adlı kas hastalığı hariç diğer göz kapağı düşüklüklerinin tedavisi cerrahi olarak yapılmaktadır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.