Göğüs Kanseri Tedavisi

Göğüs Kanseri Tedavisi

Göğüs kanserinin etkili tedavisi, erken teşhisin önemini anlamakla başlar. Göğüs kanseri, diğer kanser türlerinden farklı olarak, elle muayene ile ön teşhisi yapılabilen ve böylelikle hastaya büyük bir iyileşme şansı sunan bir hastalıktır. Bu nedenle, göğüs kanserinin erken teşhisi konusunda bilinçli olunmalı ve sık sık doktor kontrolünden geçerek kanser riski araştırılmalıdır.

Tedavi süreci, her hastalıkta olduğu gibi, hastalığın sebebini anlamaktan geçer. Göğüs kanserinin ortaya çıkış nedeni tam olarak bilinmemektedir. Göğüs kanserine sebep olan tümörlü hücrelerin nasıl ortaya çıktığı net bir şekilde açıklanamamıştır. Göğüs kanseri riskini arttıran çeşitli etkenler bulunsa da temelde göğüs kanseri her kadının yakalanabileceği bir hastalıktır.

Göğüs kanserinin ortaya çıkışı elle muayene yöntemiyle olabilir. Göğüste herhangi bir kitlenin fark edilmesi sonucu doktora başvurmalısınız. Göğüste oluşan kitlenin mahiyetini anlamak önemlidir. Çünkü göğüste kist adı verilen iyi huylu kitleler de oluşabilir. Bunun yanı sıra kansere sebebiyet veren solidler de ortaya çıkabilir. Bu ikisini birbirinden ayırt etmek amacıyla ultrason ve mamografi kullanılır. İşte tedavi süreci de böylelikle başlar.

Göğüsteki kitlenin kanserli tümör kitlesi olduğu anlaşıldığında ilk olarak boyutuna ve yayılımına bakılır. Eğer boyutu küçük ve lenf bezlerine yayılmamış bir tümör varsa, cerrahi müdahale ile tümörün ve çevresindeki dokuların alınması yoluyla göğüs kanserine son verilir. Buna ek olarak kemoterapi ve hormonoterapi de uygulanabilir.

Eğer tümör lenf bezlerine yayılmış ise cerrahi müdahale uygulanabilir. Sonrasında yine kemoterapi ve hormonoterapi tedavileri uygulanır. Ancak tümöre bağlı olarak cerrahi müdahalenin tercih edilmediği tedaviler de bulunmaktadır.

Tümörlü hücrenin boyutunun küçültülmesinin amaçlandığı tedavi yönteminde Neoadjuvant adı verilen bir yöntemle tedaviye devam edilir. Tümörün boyutunun küçülmesi halinde sonraki aşamalar olan mastektomi ve lampektomi uygulamalarına geçilir.

Oldukça ilerlemiş olan göğüs kanseri durumlarında hastanın yaşam şartlarının iyileştirilmesi amaçlanmaktadır. Geç fark edilen göğüs kanseri tehlikelidir. Kemoterapi ve hormonoterapi bu aşamada da tedavi yöntemi olarak uygulanır. Bunlara ek olarak mastektomiden de faydalanılır.

Göğüs kanserinin oldukça etkili olduğu durumlarda göğüs alınabilmektedir. Bu oldukça zor bir karardır ve hastanın tercihi de önemsenir. Bu gibi durumlarda plastik cerrahi yeni bir göğüs rekonstrüksiyonu uygular.

Göğüs kanserinin erken teşhisi, tedavi sürecini çok önemli ölçüde etkilemektedir. Göğüs kanserinin evreleri, hastalığın teşhis edildiği döneme göre belirlenmektedir. Dolayısıyla tedavi yöntemleri de bu evrelere göre, yani teşhis dönemine göre ayarlanmaktadır. Bu nedenle sık sık göğüs kanseri muayenesi olunmalıdır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.