Göğüs Kanseri Belirtileri

Göğüs Kanseri Belirtileri

Göğüs kanserinin belirtileri iki şekilde olmaktadır. İlki göğüsün içinde bir kitle oluşumudur. İkinci tür belirtilerde ise göğüsün dışında akıntılar, yaralar ve kızarıklıklar gibi gözle görülür değişimler meydana gelir.

İlk tür elle muayene ile fark edilebilir. Göğüs bölgesini elle muayene ederek herhangi bir sertlikte doktora başvurabilirsiniz. Daha rahat bir şekilde muayene edebilmek için yapmanız gereken ilk şey doktorunuzdan elle muayene yöntemlerini doğru bir şekilde öğrenmektedir. Evinizde, aynanın karşısında kendi kendinizi muayene edebilirsiniz. Kanserli kitle sert ve düzensiz kenarlıdır. Kanserli kitlenin bulunduğu yüzey pütürlüdür ve bu nedenle göğüs dokusunun iç kısmında rahat bir şekilde hareket ettiremezsiniz.

Göğüs bölgesinde herhangi bir kitle fark ettiğinizde hemen telaş yapmayın. Sakin olun ve doktorunuza başvurun. Göğüste oluşan kitleler her daim kanser demek değildir.

Göğüste oluşan kitleler 2 farklı türde olabilir. İlki, içi sıvıyla dolu bir kese biçimindedir ve kist adı verilmektedir. Özellikle adet dönemlerinde kist oluşumu ya da varsa büyümesi gözlemlenebilir ve zaman zaman ağrılı da olabilir. Ancak tehlikeli değildir. Özellikle menopozun hemen öncesinde sık sık kist oluşumu meydana gelir. Tehlikeli olan ve göğüs kanseri riski barındıran kitlelere solid adı verilir. Solidlerin içi farklı bir doku yapısıyla doludur. Zaten solidin kelime anlamı da katıdır. Bir kist ile solidi ayırmanın en iyi yolu ultrasondur.

Kistler iyi huylu tümörlerdir. Menopoz öncesi sık sık rastlanır. 25 yaşın altındaki kadınlar ise çok nadiren görülür. Kistin içinde buluna sıvı iğne ile alınır ve incelenir. Sıvıda kan varsa kist cerrahi müdahale ile alınır.

Solidler de göğüs içinde oluşur ancak içlerinde sıvı bulunmaz. Göğüs kanseri için büyük risk oluşturur. Genç bir kadında solid tespit edildiğin bu durum çoğu zaman riskli değildir. Çünkü solid kansere dönmez. Ancak yaşın ilerlemesi ile birlikte solid ortaya çıkarsa doğrudan göğüs kanseri olarak kabul edilir. 40 yaş burada önemli bir sınırdır. 40 ve daha yaşlı kadınların sık sık göğüs kanseri muayenesi yaptırmaları gerekmektedir.

İkinci tür belirtiler ise daha belirgin olabilir. Çünkü gözle görülür derecede değişiklikler içerir. Göğüs kanserinde meydana gelen bu belirtilerin oluşması için kitle oluşumu şart değildir. Göğüs ve çevresinde kızarıklıklar oluşumu belirtilerden biridir. Bir diğeri göğüs ve çevresinde yaralar oluşmasıdır. Pütürlü bir dokunun oluşması da göğüs kanseri riskinin sinyali olabilir. Göğüsün uçları da belirtilerin ortaya çıkışı açısından dikkat edilmesi gereken yerlerdendir. Göğüsün ucunu hafifçe sıkın ve akıntı olup olmadığını kontrol edin. Eğer akıntı varsa, özellikle kanlıysa, hemen bir doktora başvurmanız gerekir. Göğüsün şeklindeki değişiklikler de dikkate alınmalıdır. Simetrisinin bozulmadı bunlara örnektir. Bu belirtilerden herhangi birine sahipseniz doktora başvurmalı ve göğüs kanseri ile ilgili muayene olmalısınız.