Göğüs Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Göğüs hastalıkları dünyadaki en yaygın tıbbi durumlardan bazılarıdır. Dünya’da on milyonlarca insan akciğer hastalığından muzdariptir. Sigara, enfeksiyonlar ve genetik, çoğu göğüs hastalığından sorumludur.

Akciğerler, oksijen almak ve karbondioksit atmak için her gün binlerce kez genişleyen ve rahatlayan karmaşık bir aparatın parçası. Göğüs hastalıkları, bu sistemin herhangi bir kısmındaki problemlerden kaynaklanabilir.

Göğüs Hastalıkları – Göğüs enfeksiyonu

Göğüs enfeksiyonu, akciğerlerinizin büyük havayollarında veya küçük hava keselerinde (pnömoni) akciğerleri etkileyen bir enfeksiyondur. Bir irin ve sıvı birikintisi (mukus) vardır ve hava yolları şişirir ve nefes almanızı zorlaştırır.

Göğüs Hastalıkları – Göğüs ağrısı

Göğüs ağrısı, vücuttaki çeşitli problemlerden kaynaklanabilir. Göğüs ağrısının kesin nedeni, kalp ya da akciğerleri içeren keskin yanma hissi olarak tanımlanabilir. Ağrı, omuzdan vücudun arkasına kadar hissedilebilir. Genellikle ağrının yoğunluğu zamana göre değişir.

Göğüs Hastalıkları – Astım

Hava yolları sürekli olarak iltihaplıdır ve bazen spazm oluşturarak hırıltıya ve nefes darlığına neden olabilir. Alerjiler, enfeksiyonlar veya kirlilik astımın semptomlarını tetikleyebilir.

Göğüs Hastalıkları – Kistik fibroz

Bronştan mukusun yeterince temizlenmemesi sonucu oluşan genetik bir durumdur. Birikmiş mukus tekrarlayan akciğer enfeksiyonları ile sonuçlanır.

Göğüs Hastalıkları – Pnömoni

Alveollerin genellikle bakteriler tarafından enfekte olması.

Göğüs Hastalıkları – Diffüz Akciğer Hastalığı

Ayrıca diffüz parankimal akciğer hastalığı (DPLD) olarak bilinen interstisyel akciğer hastalığı (ILD), interstisyum (akciğerlerin hava keseleri etrafında doku ve boşluk) etkileyen bir grup akciğer hastalığına değinmektedir. Sigara içimi, bazı ILD formları geliştirme riskini artırabilir ve hastalığın daha şiddetli olmasına neden olabilir.

Göğüs Hastalıkları Tedavileri – Torasik Görüntüleme

Akciğer rahatsızlıklarının farklı yönlerinde uzmanlaşmış bir grup radyologdan oluşur. Göğüsle ilgili çeşitli hastalıklar için eksiksiz teşhis muayeneleri sunarlar. Radyologlar akciğer kanserini ve yönetimini taramada hayati bir rol oynamaktadır.

Göğüs Hastalıkları Tedavileri – Fizyoterapi

Fizyoterapi, solunumun iyileştirilmesi için tasarlanan ve daha sağlıklı nefes almayı sağlayan fiziksel tedavilerden oluşur. Akciğerlerin genişlemesini içerir, solunum kaslarını güçlendirir ve solunum sisteminden salgıları geliştirir. Amaç vücutta daha fazla oksijen almaktır. Kistik fibroz ve KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı) gibi tedavi akciğer hastalıklarında kullanılır.

Göğüs perküsyonu, Kontrollü öksürme teknikleri, Derin nefes egzersizleri, Teşvik spirometresi ve Postural drenaj gibi çeşitli tiplerde göğüs fizyoterapisi dahildir.

Göğüs Hastalıkları Tedavileri – Antitrombotik Terapi

Farklı antitrombotikler, farklı kan pıhtılaşma süreçlerini etkiler: Antiplatelet ilaçlar, trombositlerin göçünü veya toplanmasını sınırlar. Antikoagülanlar kanın pıhtılaşma kabiliyetini sınırlar. Trombolitik ilaçlar, oluştuktan sonra pıhtıları eritmeye çalışırlar.

Göğüs Hastalıkları Tedavileri – Solunum bakımı

Solunum bakımı, kalp ve akciğer rahatsızlıkları olan hastalara geniş bir yelpazede tedavi ve diagnostik hizmetler sunan bir müttefik sağlık uzmanlık alanıdır. Solunum bakım uzmanları olarak da bilinen solunum terapistleri, kalp ve akciğer fonksiyonlarının değerlendirilmesinde ve izlenmesinde ve tedavi verilmesinde rol oynarlar.