Gırtlak yanması belirtileri ve tedavisi

Gırtlak yanması

Gırtlak yanması, değişik sebeplere bağlı olarak herkeste görülebilen bir hastalıktır. Küçük-büyük herkesi etkileyen gırtlak yanması, her mevsim görülebilmektedir. Diğer gırtlak hastalıkları gibi, alerjik reaksiyonlar ve enfeksiyona bağlı olarak görülebilir. Mide rahatsızlıklarına bağlı olarak da oluşabilen gırtlak yanması, asit oranı yüksek yiyeceklerin tüketilmesiyle şiddetini arttırabilir.

Gırtlak yanmasının nedenleri

Reflü: Önemli bir sindirim hastalığı olan reflü, gırtlak yanmasının sık görülen nedenlerindendir. Çoğu kişide görülen sindirim hastalığı dolayısıyla, sindirimde olan besinlerin suyunun ağıza kadar gelmesi, gırtlak yanmasına sebep olmaktadır. Bağışıklık sistemi daha güçsüz olan kişileri sıklıkla etkilemektedir. Yani gırtlak yanması, başta çocuklarda görülmektedir. Kadınlarda görülme sıklığı da yüksek olan gırtlak yanması, en nadir erkeklerde görülür.

Kış hastalıkları: Soğuk algınlığı, grip ve nezle gibi çeşitli kış hastalıkları, gırtlak yanmasına sebep olmaktadır. Özellikle çocuklar, kışın sık bir şekilde soğuk algınlığına yakalandığı için, gırtlak yanması da sıklıkla görülür.

Alerji: Son zamanlarda, olumsuz çevre koşullarından sağlıksız beslenme ürünlerine kadar birçok faktör, alerjik reaksiyona sebep olmaktadır. Kirli hava, tozlu ortamlar, hazır ve asitli yiyecekler, alerjik tepkimelere sebep olmaktadır. Bunun sonucu olarak da, gırtlak yanması ortaya çıkmaktadır.

Enfeksiyonlar: Bazı bakteri ve virüsler solunum yolu iltihaplarına sebep olur. Bu iltihaplanma da, gırtlak yanması başta olmak üzere çeşitli gırtlak rahatsızlıklarını ortaya çıkarır.

Boğaz kuruması: Boğazın, özellikle kış aylarında kuruması ve tahriş olmasına bağlı olarak gırtlak yanması görülebilir. Boğaz kuruması, havanın kuru olmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Ortamın sürekli nemlendirilmesi, boğazın tahriş olmasını önler ve kuruluğa bağlı yanma hissini ortadan kaldırır.

Gırtlak kanseri: Gırtlak kanseri, boğazda yanma, yara, ağrı ve şişme gibi birçok olumsuz duruma sebep olabilir.

Gırtlak yanması nelere sebep olur?

Gırtlak yanması, yutkunma zorluğuna sebep olur. Bakterilerin sebep olduğu iltihaplanmalar dolayısıyla ortaya çıkabilen gırtlak yanması, şişmeye de sebep olabilir. Konuşma zorluğu ve ses tonunda değişmeler de gözlenebilir.

Gırtlak yanması nasıl tedavi edilir?

Gırtlak yanmasının tedavi edilebilmesi için, öncelikle nedeninin tespit edilmesi gerekmektedir. Aslında gırtlak yanması, her zaman doktor gerektiren bir sağlık sorunu değildir. Çoğu kişi de bu sebepten doktora gitmez. Evde basit yöntemlerle yanmayı dindirmeye çalışır. Genelde de olumlu sonuç alır. Evde tedavi yöntemleri, sıcak bitki çayları tüketmek, ağzı günde birkaç defa tuzlu su ile çalkalayarak mikropları öldürmek, odanın nem dengesini korumak, bol C vitamini almak ve su içmek gibi yöntemlerdir. Ancak, yanmanın uzun süre geçmediği, yutkunma ve konuşmada kişiye zorluk çektirdiği durumlarda doktora başvurmak gereklidir. Çünkü, yanma, gırtlak kanseri gibi ciddi bir sebepten kaynaklanıyor olabilir. Tedavinin gerektiği gibi yapılabilmesi için, teşhis koyulduktan sonra, tedavi aşamasına geçilir. Kanser haricinde gırtlak yanmasının diğer sebepleri için ilaç tedavisi uygulanır. İlaç tedavisi, antibiyotik, ağrı kesici ve pastil gibi, yanmayı geçirmeye yönelik etkili ilaçlardan oluşmaktadır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.