Frengi Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Frengi Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Frengi ya da tıptaki diğer adı ile sifiliz hastalığı cinsel yolla bulaşan ve bir bakteri türünün neden olduğu kronik bir enfeksiyon olarak bilinir. Yapılan araştırmalara göre bu hastalık her yüz bin kişiden yaklaşık iki kişide ortaya çıkar. Vücudun belli bölgesinde etkili olan frengi hastalığı çok eski zamanlardan bu yana bilinen bir hastalıktır. Son yıllarda toplumda bu hastalığın görülme sıklığı giderek daha fazla artmaktadır. Bunun nedeni olarak ise eğitim yetersizliği, cinsel ilişki serbestliğinin artış göstermesi, göç ve ahlak kurallarının değişmesi gibi nedenler sayılabilir. Bu hastalık aynı zamanda halk arasında Frenklerin hastalığı şeklinde de ifade edilir.

Frengi Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Frengi hastalığı belirtileri birinci ve ikinci evre olarak farklılık gösterir. Bu belirtiler genel olarak üç hafta içerisinde ortaya çıkmaya başlar. Primer sifiliz olarak isimlendirilen hastalığın birinci evresinde bakteri kan yolu ile vücuda yayılır ve bakterinin vücuda girdiği bölgede çıban şeklinde yaralar meydana gelir. Bu yaraların etrafı kırmızıdır, ıslaktır fakat herhangi bir ağrıya sebep olmaz. Yaraların geçmesi ise iki üç hafta gibi bir süreyi bulur.

Sekonder sifiliz olarak isimlendirilen ikinci evre belirtileri olarak ise yaygın olarak cilt döküntüleri görülür. Hastalığın başlangıcından iki ay sonra başlayan bu dönem üç dört yıla kadar sürebilir. Bu süreçte iştah kaybı, şiddetli Ekrem ağrıları, kilo kaybı, yorgunluk ve baş ağrıları gibi şikâyetler ortaya çıkabilir. Buna ek olarak saç ve kaşlarda da dökülmeler olabilir.

Frengi Hastalığı Nasıl Bulaşır?

Frengi hastalığı bulaşma yolları içerisinde ana bulaşma şekli cinsel ilişkidir. Bunun yanı sıra hastalığın anneden bebeğe bulaşma ihtimalinin de yüksek olduğu belirtilir. Frengi hastası hamile anne adayından bebeğe geçen mikrop sonucunda bebek ölü doğabilir. Buna ek olarak bazen frengi hastalığı hastalıklı olan kişinin kanının başka bir kişinin yarasıyla teması sonucunda da bulaşabilir. Dolayısıyla hastalıktan korunmak için bu tür durumlara karşı dikkatli olmakta yarar vardır.

Frengi Hastalığı Tedavisi

Frengi hastalığı tedavisi doktor kontrolünde gerçekleşir. Genel olarak tedavide antibiyotik kullanımı önemli bir yere sahiptir. Eğer hastalık ileri evrelerde ise mikrop nedeniyle zarar gören organ hasarını normale çevirmek imkânsızdır. Bu nedenle hastalığın erken teşhis edilmesi büyük önem taşır. İlaç tedavisi yapılırken hangi ilacın ne zaman ve hangi dozda kullanılacağı doktor tarafından belirlenir ve hastaların tüm bu önerileri eksiksiz şekilde uygulaması gerekir. Bu süreçte hastalığı kontrol altında tutmak adına testler yapmaya devam edilir. Bu sayede vücuttaki zararlı bakteri miktarının azalıp azalmadığı da kontrol edilmiş olur. Tedavinin ardından iki gün içerisinde hastalık bulaşıcı olma etkisini yitirir. Tedavinin ne kadar süreceği ise hastalığın hangi organları ne derecede etkilediğine göre farklılık gösterir. Bazı insanlarda bu süre birkaç yıl devam edebilir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.