Felç Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi

İnsan sağlığını olumsuz yönde etkileyen birçok hastalık bulunmaktadır. Bu hastalıkların bazıları basit tekniklerle tedavi edilebilen önemsiz hastalıklarken, bazıları sonu ölüme kadar gidebilen ciddi boyutta hastalıklardır. Kalp, beyin hastalıkları ile kanser türlerinden sonra en tehlikeli hastalık felçtir. Felç, yaralanmadan zehirlenme ve strese kadar değişen sebeplerden dolayı, vücudun belirli bölgelerinde oluşan his ve hareket kaybıdır. Her yıl, beş milyonun üzerinde insan, felç nedeniyle hayatını kaybetmektedir. Sinir sisteminin fonksiyon kaybına uğraması sonucu oluşan hastalık, vücudun herhangi bir bölgesinde görülebilen türde bir hastalıktır.

Felcin, iskemik felç ve hemorajik felç gibi türleri vardır. İskemik felç, pıhtı oluşumuna bağlı olarak ortaya çıkan tıkanma sebebiyle oluşurken, hemorajik felç, kanama nedeniyle oluşmaktadır. İskemik felç, kendi içerisinde trombotik ve embolik felç olarak da ayrılmaktadır. Beyne kan akışı sağlayan damarlarda meydana gelen bir tıkanıklık, trombotik felç olarak adlandırılmaktadır. Embolik felçte ise, kan pıhtılaşması vücudun farklı herhangi bir bölgesinde oluşabilir. Ancak, kan dolaşımı ile beyine gelip burada takılıp kalır. Bu durum, embolik felç olarak adlandırılmaktadır.

Hemorajik felç ise, halk arasında pek yaygın şekilde görülmese de, nadiren görülme riski bulunan felç türüdür. Beyin damarlarının yırtılmasına bağlı olarak oluşan kanama ve beraberinde oksijen yetersizliği, ölümcül bir tehlikedir. Beyin kanaması, beynin herhangi bir bölgesinde oluşabilir.

Felç Belirtileri Nelerdir?

Dil tutulması: Felcin en önemli etkisi, dil tutulmasıdır. Beyinin herhangi bir bölgesinde oluşan pıhtılaşma ya da kanama, dil tutulması başta olmak üzere kişinin sağlığını alt üst eden birçok olumsuz duruma davetiye çıkarabilir.

Konuşma zorluğu: Dil tutulmasına bağlı olarak doğal olarak ortaya çıkan konuşma zorluğu, felç belirtileri arasında bulunmaktadır.

Denge bozukluğu: Beyin, insan vücudunun en önemli organıdır. Beyinde meydana gelecek ufacık bir hasar, kişinin konuşmasından oturup kalkmasına, yürümesinden uyumasına kadar tüm eylemlerini kısıtlar. Felç, denge bozukluğu, yürürken konsantrasyon sağlamada zorluk gibi durumlarla belirti verebilen bir hastalıktır.

His kaybı: Felç, kollarda, ayaklarda, bacaklarda ve özellikle yüz bölgesinde his kaybına neden olur. Felç geçiren çoğu hastanın, yüzündeki şekil bozukluğu da bundan kaynaklanmaktadır.

Baş dönmesi: Felcin diğer belirtilerine göre baş dönmesi de, olası bir tıkanıklık ya da kanamaya bağlı olarak oluşan bir durumdur.

Baş ağrısı: Felç belirtisi olarak ortaya çıkan baş ağrısı, oldukça şiddetlidir ve aniden bastırır.

Felç Hastalığının Tedavisi

Felç, tek başına bir hastalık değildir. Mutlaka, altta yatan başka bir sebebi vardır. Felç hastalığının tedavisi de, altta yatan sebebe göre yapılmalıdır. Tıkanıklığa bağlı olarak oluşan felç durumunda, damarlardaki tıkanıklığı gidermek için kan sulandırıcı ilaçlarla birtakım başka ilaçlarla tedavi uygulanır. Felç tedavisinde ayrıca, hedefe yönelik ilaçlar haricinde fizik tedavi de uygulanır. Gereken durumlarda ise, felç tedavisi için cerrahi müdahale tedavisi uygulanabilir.