Faranjit Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Kronik boğaz kızarıklığı ya da diğer adı ile farenjit hastalığı ağız ve burun boşluğunun arka kısmında meydana gelen iltihaplanma şeklide ifade edilir. Kronik ve akut olmak üzere iki çeşide ayrılan farenjit özellikle soğuk aylarda kendini belli eden bir hastalıktır. Akut farenjitte iltihaplanmalar aniden meydana gelir ve şiddetli şekilde görülür. Kronik yani müzmin farenjitte ise hastalık daha hafif şekilde seyreder ancak daha uzun süre devam eder. Akut ve kronik farenjit belirtiler ve buna benzer yönlerle birbirinden ayrılır. Akut farenjit bakteriyel nedenlerle ortaya çıkıyorken kronik farenjitte alerjen maddelere maruz kalma gibi sebeplere rastlanır. Bakteri kaynaklı farenjitlerde hastanın durumunun dikkatli şekilde gözlemlenmesi önemlidir.

Farenjit Hastalığı Belirtileri

Farenjit hastalığına sebep olan bakteriler vücuda girdikten sonra yayılması iki ile beş gün arasında olur. Hastalık nedeniyle ortaya çıkacak semptomlar hastalığın nedenlerine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Genel olarak bakıldığında farenjit belirtileri şu şekildedir: grip ve soğuk algınlığı, kuru, ağrılı ve kaşıntılı boğaz, ateş, hapşırma, titreme, burun akıntısı, bağ ağrısı, halsizlik, kas ağrısı ve öksürüktür. Akut farenjitte ses kısılması ve boğazda yanma görülür. Kronik farenjitte ise boğazı sık sık temizleme isteği, boğaza bir şey takılmış gibi bir his, yutkunmada güçlük, gerilme, gıcık öksürüğü gibi belirtiler meydana gelebilir. Eğer akut farenjit sürekli olarak tekrarlıyorsa bu durumda kronik farenjite dönüşme olasılığı vardır.

Farenjit Hastalığı Neden Olur?

Farenjit haslığı grip, nezle, soğuk algınlığı gibi üst solunum yolu enfeksiyonları nedeniyle ortaya çıkar. Antibiyotik tedavisine yanıt vermeyen bu viral enfeksiyonlarda tedavi görülen belirtileri azaltmaya yönelik olarak yapılır. Bakteriyel enfeksiyonlar da farenjit nedenleri arasında yer alır. Bu durumda hastalara antibiyotik tedavisi uygulanır. Bunların haricinde farenjit hastalığına boğmaza, kuş palazı, kızamık, a grubu streptokok virüsleri, suçiçeği, adenovirüs isimli soğuk algınlığına yol açan virüs gibi durumlar da sebep olabilir. Bunlara ek olarak sigara ve alkol kullanımı, tozlu ve kuru hava, geniz akıntısı, hava kirliliği, çok sıcak ya da çok soğuk içecekler boğazı tahriş ederek farenjit hastalığına yol açar.

Farenjit Hastalığı Tedavisi

Eğer farenjit hastalığı virüs kaynaklı ise bu durumda antibiyotik tedavisi yerine alternatif tedavi yöntemlerine ihtiyaç vardır. Ancak bağışıklık sisteminin zayıf olduğu durumlarda antibiyotik ve buna ek olarak ağrı kesici ateş düşürücü ilaçlar, burun açıcı spreyler, alerji olasılığı olan kişilerde antihistaminikler, ağız gargaraları ve öksürük kesici ilaçlar verilir. Bu tür durumlarda genellikle pastil kullanmak işe yaramaz.

Farenjit tedavisi için hastaların bolca dinlenmesi, sigara ve alkolden uzak durması, boğaz kurumasını önlemek için bol su içmesi, tozlu ve kirli ortamlardan kaçınması, üşümemeye çalışması, çok sıcak veya çok soğuk içeceklerden kaçınması gerekir. Hastanın dikkati ve uygun tedavi ile farenjit hastalığı bulgularını ortadan kaldırmak mümkündür.