Ev Hanımları Kosgeb Hibe Kredisini Nasıl Alır

Kosgeb, kendi işini kurmak isteyenlere, belirli oranlarda maddi destek sağlayan kuruluştur. Bu destekten, ev hanımları da faydalanabilmektedir. Kosgeb, 2017 yılı itibariyle, kendi işini kurmak isteyen ev hanımlarına %80 oranında finans desteği sağlamaktadır. Ancak, ev hanımlarının Kosgeb’in bu desteğinden yararlanabilmesi için, kurum tarafından belirlenen şartları yerine getirmesi gerekmektedir.

Ev hanımları kosgeb kredisi nasıl alır?

Kosgeb hibe kredisi almak isteyen ev hanımları, öncelikli şart olarak, Kosgeb’in eğitimlerine katılmış olmalıdır. Eğitimin tamamlanmasından sonra, setifikasını alan kadınlar, hibe desteği için Kosgeb’e başvurabilirler. Kosgeb’e hibe başvurusu yapmak, birkaç aşamada gerçekleştirilecek bir işlemdir.

-Öncelikle, kosgeb hibe kredisi almak isteyen ev hanımı, kurumun resmi websitesinden kayıt gerçekleştirme işlemini tamamlamalıdır.

-Sonrasında, başvuru süreci kapsamında kobi beyannamesi doldurulmalıdır. Beyannamenin, yetkili kişilerce kontrol edilmesinden sonra, ev hanımının işyeri açabilmek için gereken koşulları taşıdığı uygun görülürse geri dönüş yapılır.

-Başvuru için, kurum tarafından istenen evraklar tamamlanır.

-İlk aşamaları başarılı şekilde tamamlayan kadınlar, son aşamada, kurmak istediği işletmeye göre, uygun Kosgeb desteğine başvuru yaparlar.

Hayalindeki işyerini açarak, maddi olarak kendi ayaklarının üzerinde durmak isteyen ev hanımları, Kosgeb hibe desteğinden faydalanmak istemektedir. Kosgeb’in, kendi işini kurmak isteyen girişimcileri teşvik ederek yeni işyerlerinin açılmasını desteklemek amacıyla verdiği krediler, erkeklerden daha çok bayanlara avantaj sağlamaktadır. Kosgeb desteğiyle birlikte, iş kurmak isteyen bayanların sayısında büyük oranda artış gözlenmiştir.

Ev hanımlarının kosgeb hibe kredisi alabilmesi için, düzenlenen kursa katılım ve sertifika haricinde, yerine getirmesi gereken başka şartlar da bulunmaktadır.

-Eğer kadın girişimci, işyerini bir arkadaşıyla beraber açacaksa, yani ortaklık söz konusuysa, belirli bir hisseye sahip olmalıdır. Şirket için yapılan harcamaların fatura ve belgeleri mutlaka saklanmalıdır. Çünkü, kosgeb’in finansal desteği, bu faturalar ile belirlenecektir. Şirket için gereken harcamaları yapan girişimci, bu harcamaları belgeledikten sonra kuruma sunarsa, Kosgeb, bu harcamalar dahilinde belirlediği oranda finansal destek sağlamaktadır.

Başta ev hanımları olmak üzere, sağladığı avantajlar sayesinde, girişimcilerin iş kurma cesaretini arttıran Kosgeb desteği için yapılacak başvuruların sonuçları, kurumun websitesinden sorgulanabilir. Kosgeb, kendi işyerini açmak isteyen ev hanımlarına, 50 bin lira geri ödemesiz hibe kredisi vermektedir. Onun haricinde, 100 bin liraya kadar da, faizsiz geri ödemeli kredi vermektedir.

Kendine ait bir işyeri açarak maddi kazanç sağlamak isteyen ev hanımları, belirlenen şartları yerine getirdiğinde, Kosgeb hibe kredisi için başvuru yapabilmektedir. Bayanlar daha çok, pastane, cafe ve mini market gibi küçük ölçekli işletmeler için Kosgeb desteğine başvurmaktadır.