Erkeklerde Meme Kanseri

Son yıllarda etkisini çok güçlü şekilde gösteren ve dünyada milyonlarca kişiyi etkisini alan kanser, pek çok alt başlığa sahip. En geniş kitlelere hitap eden kanser türlerinden biri ise meme kanseri. Her ne kadar kadınlarda çok daha sığlıkla görülse de meme kanserinin erkeklerde de görülebildiği tıbbi bir gerçek. Dünya üzerindeki meme kanseri hastalarının %5’lik bir kısmını erkek hastalar oluşturuyor.

Meme kanserinin erkeklerde de görülmesi her ne kadar şaşkınlık verici bir bilgi olsa da durum sanıldığı gibi değil. Hepimizin bildiği üzere erkekler de memelere sahiptir. Her ne kadar kadınlardaki kadar işlevsel ve yapılı olmasa da, erkek vücudu da meme taşır. Dolayısıyla kadınlarda görülen meme kanseri özellikleri erkeklerde de bulunur, bu şekilde de erken teşhis yapılmadığı durumlarda meme kanseri bulgusu erkeklerde de rastlanır.

Erkeklerde görülen meme kanserinin nedenleri arasında radyasyon tedavileri sırasında maruz kalınan yüksek dozda radyasyon, östorojen seviyesi yüksekliği vb. gibi nedenler bulunsa da, bu hastalığın en büyük sebebi genetik kalıntılardır. Daha önce aile büyükleri veya akrabalarında meme kanseri görülen erkeklerde %40 oranında daha sık meme kanserine rastlanmaktadır. Tüm bunların yanında kadınlardaki meme kanseri sebeplerinin bir kısmı erkeklerde de geçerlidir. Kadın – erkek arasındaki meme kanseri hastalıkları birbirinden tamamen farklı değillerdir.

Erkeklerde görülen meme kanserinin erken teşhisi, kadınlardaki meme kanserine göre çok daha kolaydır. Bunun ana sebepleri arasında, erkeklerdeki göğüslerin kadınlardakiler kadar gelişmiş olamaması ve dolayısıyla belirtilerin kendilerini çok daha kolay bir şekilde gösterebilmeleri yatar. Normal bir erkek memesi büyüklüğü göze alındığında, memelerde görülen anormal büyüme veya şişmenin yanında çeşitli ağrılar ve tüm bunlarla birlikte memeye elle temasta hissedilen küçük sertlikler gibi belirtiler, erkeklerde görülen meme kanserinin belirtileridir. Ayrıca bilinmesi gereken bir diğer detay ise erkeklerde meme kanserinin biraz daha geç yaşlarda görülmesidir. Dolayısıyla meme kanseri hastalığını erken zamanlarda teşhis etmek ve tedavisine başlamak, erkek hastalarda çok daha rahatlıkla gerçekleştirilebilen bir durumdur.

Erkek hastalarda uygulanacak meme kanseri tedavilerine gelince. İlk olarak belirtilmesi gereken nokta, her hastalıkta ve özellikle kanser türlerinde olduğu gibi tedavi yöntemlerinin hastalığın ne kadar ilerlediğine göre belirleneceğidir. Dolayısıyla tedaviye başlamadan önce doktor görüşü almak önemlidir. Bununla birlikte erkeklerde meme kanseri hastalığına sebep olan kistler kadınlardaki kadar kolay alınamaz. Buna bağlı olarak memenin tamamının alınması, bir tedavi yöntemidir. Ayrıca meme çevresinde bulunan lenf bezleri de hastalığın yayılmaması için önlem olarak alınır. Diğer tedavi yöntemleri, doktor tarafından belirlenir.