Erkeklerde AIDS Belirtileri

Erkeklerde AIDS Belirtileri

Hayvandan insana veya insandan insana geçebilme özelliği bulunan AIDS tedavisi mümkün olmayan bulaşıcı bir hastalık olduğu için uzmanlar bu konuda gerekli önlemlerin alınması yönünde insanları uyarmaktadır. HIV virüsüne bağlı olarak oluşan bu hastalıkta vücuda giren virüsler öncelikle kan hücrelerine saldırmaktadır. Kan hücresinin sayısında ciddi miktarda azalma meydana geldiğinde de organlar ve diğer dokular yeterli düzeyde beslenemediği için bağışıklık sistemi çökmektedir. Eğer virüslerin varlığı erken fark edilip gerekli ilaç tedavisine başlanmazsa hastalık daha ileri boyutlara ulaşarak kişinin bağışıklık sistemini yok ederek diğer sağlık problemlerine de kolay bir şekilde yakalanmasına neden olabilir.

Virüsleri vücuttan tamamen temizleyebilecek herhangi bir ilaç ya da aşı bulunmasa da tedavi amacıyla kullanılan bazı ilaçlar hastalığın daha ciddi boyutlara ulaşmasını engelleyebilmektedir. Bu nedenle en ufak bir AIDS şüphesinde gerekli kan testleri yaptırılmalı ve bu doğrultuda bir tedavi sürecine girilmelidir. Uzmanlar kişilerin bu konuda gerekli özeni gösterdikleri takdirde hastalığın belirtilerinin daha hafif yaşanabileceğini, kişinin yaşam kalitesinin ve süresinin artacağını belirtmektedir.

AIDS Hastalığı Erkeklerde Hangi Belirtilere Yol Açar?

AIDS hastalığı kadın ya da erkek herkeste görülebilen bulaşıcı bir hastalıktır. Virüs taşıyıcısı olan bayanla sağlıklı bir erkeğin korunmasız bir şekilde cinsel ilişkiye girmesi sonucunda virüsle sağlıklı kişiye de geçebilir. Virüslerin insanlar arasında yayılması vajinal sıvıyla temas, kan nakli, kan ürünlerinin kullanımı, organ nakli, steril edilmemiş ameliyat malzemeleri, nadirde olsa tükürük, anneden bebeğe ya da sperm üzerinden gerçekleşebilmektedir. Hastalığın belirtileri genel olarak erkek ve bayanlarda benzer olsa da AIDS hastalığı erkeklerde aşağıdaki belirtilerin oluşmasına neden olabilir.

l Yüksek ateş

l Lenf bezlerine bağlı olarak kasık, boyun ve koltuklarında şişkinlik

l Boğazda şiddetli ağrı

l İdrar yaparken yanma hissi

l Sürekli olarak testislerde ağrı

l Vücudun çeşitli bölümlerinde deri döküntüleri ve enfeksiyonlar

l İştahsızlık ve kilo kaybı

l Kas ve eklemlerde kronik ağrılar

l Hazımsızlık ve geçmeyen ishal

l Genital bölgede oluşan siğiller

l Mide bulantısı ve kusma

l Yorgunluk hissi

l Ciltte beyaz lekeler ve ağız içinde oluşan yaralar

l Gece terlemeleri
Eğer yukarıda bahsedilen belirtilerden herhangi birisi varsa AIDS hastalığından dolayı mı yoksa başka bir hastalığa bağlı olarak mı oluştuğunun anlaşılabilmesi için kesinlikle bir uzmana muayene olmak gerekir.