Erişkin Still Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Ateş, eklem ağrısı ve cilt döküntüsü ile seyreden ve nadir olarak görülen iltihaplı bir romatizma türü olan still hastalığı, 16 yaşından önceki dönemde gelişirse çocuk still hastalığı, 16 yaşından sonra gelişirse erişkin still hastalığı olarak adlandırılır. Hastalığın sebebi kesin olarak bilinmemektedir. Ancak, virüslerin ve bakterilerin bu hastalığa yol açtığı düşünülmektedir.

Erişkin Still Hastalığı Belirtileri

Erişkin still hastalığı üç belirtinin aynı anda oluşması ile gerçekleşir. Erişkin still hastalığı belirtileri, ciltte hızlı gelişen döküntüler, 40 dereceyi bulan yüksek ateş ve artrittir. Bu sayılan genel sağlık sorunlarının hepsinin bir arada görülmesi ile still hastalığı oluşur. Ateş çok yükseldiğinde havale geçirilecekmiş gibi bir his oluşur. Ancak hemen müdahale edildiğinde endişe edilecek bir durum yoktur. Etkiler genellikle geceleri görülür. Genellikle hastalarda belirtiler hızlı bir şekilde ilerler. İltihabın artması ile el bilekleri ve ayak eklemlerinde zayıflıklar olur. Tedavi edilmediği takdirde hastalığın yerini simetrik alır ve bu da hasta için çok tehlikeli bir durumdur. Erişkin still hastalığında enfeksiyon oluşmuş ise hemen enfeksiyon azaltılmalıdır. Hastalığa genellikle tanı konamaz. Belirtiler bazen farklı yerlere doğru gider. Ağır ve ateşli bir hastalık olan erişkin still hastalığı kronik grip ve kas hastalığını andırır. Hastalığın tedavi edilmemesi durumunda çeşitli organlar da zarar görebilir. Kansızlığın artması ile hasta kendini gün içinde yorgun hissedecek ve hayattan zevk alamamaya başlayacaktır. Still hastalığının diğer belirtileri arasında, lenf bezlerinde büyüme, karın ağrısı ve şişkinlik, akciğer zarında sıvı toplanması, kilo kaybı ve göğüs ağrısı görülür.

Erişkin Still Hastalığı Tanısı

Hastalıkla aynı belirtileri taşıyan vaskülitler, lösemi, lenfoma ve viral enfeksiyonlar gibi hastalıklar nedeniyle hastalığın teşhisinin konması oldukça zordur. Erişkin still hastalığı tanısı için çeşitli laboratuvar testleri yapılır. Bu testlerde, eritrosit sedimentasyon hızı, hemoglobin seviyesindeki düşüklük, serum ferritin seviyesindeki yükseklik ve karaciğer testlerinde görülen yükseklik ile hastalığın teşhisinin konması kolaylaşır. Eklem tomografisi ile eklemlerin durumu kontrol edilir.

Erişkin Still Hastalığı Tedavisi

Uzun süreli ankiloz gelişen eklem ve kas hastalıklarında kortizon tedavisi uygulanır. Kortizonun yanı sıra aspirin de kullanılabilir. Erişkin still hastalığı tedavisi kesinlikle yarım bırakılmamalı ve tedavi süreci zamanında sağlanmalıdır. Tedavinin yarım bırakılması hastalığın şeklini bozar ve tedavi başarılı olamaz. Bazı eklemlerin inatçı olmasından dolayı kullanılması gereken tek ilaç, immunsupresiflerdir. Hastalığı tetikleyen inatçı eklemler için etkili tedavi başlatılmalıdır. Doktor tarafından verilen ilaçlar zamanında ve düzenli bir şekilde kullanılmalıdır. Sigara, alkol ve zararlı maddelerin kullanımı deri döküntüsünü çoğaltan faktörlerdendir. Erişkin still hastalığında baştan kontrol ele alınırsa hasta sağlığına daha çabuk kavuşur. Ateşin yükselmesi ile hastanın havale geçirmemesi için buzlu bir tülbent ile ateş düşürülmelidir. Ağır iltihaplanmaların giderilmesi için steroid olmayan antienflamatuar ilaçlar dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Bu tür ilaçların dikkatli kullanılmaması karaciğer fonksiyonlarında bozulmaya yol açabilir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.