Egzama Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Egzama Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Sebebi ve kesin nedeni bilinmeyen bir deri hastalığı olan egzama hastalığı, deri üzerinde kaşıntı, kızarıklık, pullanma, su toplaması ve yanma hissi gibi belirtileri olan bir hastalıktır. Genetik yatkınlık neticesi oluştuğu düşünülen bu deri hastalığı erken teşhis sayesinde tedavi edilebilmektedir. Egzama hastalığı, atopik egzama, seboreik egzama ve tahriş egzaması olmak üzere üç çeşitten oluşur.

l Atopik Egzama; derideki farklılıkları kasteden atopik egzama, genetik alerjik egzamayı tanımlamak için kullanılır. En yaygın tür olan atopik egzama, bebek, çocuk ve genç erişkinlerde görülen ve yüzde ve eklem iç derisinde görülen bir türdür. Çocuklukta görülen bu tür, erişkin dönemde hafifleyip geçebilir. Özellikle kol ve bacak iç kısımlarında, göz kapakları, meme başı ve ellerde görülür. Kaşıntı, kızarıklık, pullanma ve deride kalınlaşma ile ortaya çıkar.

l Seboreik Egzama; sık görülen bir tür olan seboreik egzama, genellikle saç içi, kulak kıvrımlarında, göz kapakları, çene, meme altı, koltuk altı gibi katlantı yerlerde görülür. Kış ve bahar aylarında şiddetlenen bu türü, alkol kullanımı, stres ve immün sistem baskılanması da tetikler.

l Tahriş Egzaması; derinin koruma fonksiyonuna zarar veren kimyasallar ve ultraviyole ışınlar ile oluşan tahriş egzaması, genellikle irritan maddenin deriye temas ettiği yer ile sınırlıdır. Pullanma, kızarıklık, deride yarık ve yaralı alanlar şeklinde görülür.
Egzama Hastalığı Belirtileri

Dönemine göre farklılık gösterse de genellikle egzama hastalığı belirtileri, deride pullanma, kızarıklık, yanma hissi, su toplaması ve kabuk bağlama şeklinde görülür. Vücudun her yerinde görülebileceği gibi, saç derisinde ve yüz bölgesinde de görülür. Genellikle şiddetli kaşıntı ve yanma hissi verir. Kaşımakla meydana gelen çatlaklardan giren mikroplar hastalığın daha hızlı yayılmasına neden olur. Alerjiye yatkın kişilerde temizlik ve kozmetik ürünleri ile temas, terleme, yenilen ve içilen gıdalar, sigara kullanımı gibi nedenler hastalığı tetikler.

Egzama Hastalığı Tedavisi

Egzama hastalığının türlerine göre tedavi yöntemi belirlenmektedir. Atopik egzama tedavisinde en etkili yöntem kortizon içeren kremlerin kullanılmasıdır. Egzama hastalığı tedavisi, hastalığın şiddetli olduğu durumlarda hap ya da iğne şeklinde kortizon, siklosporin ve ultraviyole ışınlar ile uygulanan tedavi yöntemleri kullanılır.

Seboreik egzama tedavisinde ise, hafif kortizonlu preparatlar uygulanır. Bu türde lokal tedaviler etkili olur.

Tahriş egzaması tedavisinde ise, tahrişin önlenmesi ile egzama kontrol altına alınabilir. Kortizonlu kremlerin kullanımı geçici bir rahatlama sağlayabilir.

Egzamadan Korunmak İçin yapılması Gerekenler

l Aşırı su ve sabundan kaçınmak gerekir,

l Banyodan hemen sonra nemlendirici kullanılmalıdır,

l Gıda alerjisi olanların, alerjen gıdalardan uzak durması gerekir,

l Eller yıkandıktan sonra cilt nemlendirilmelidir,

l Kimyasal maddelerle temastan kaçınılmalıdır,

l Sentetik ve yünlü kıyafetler giyilmemelidir,

l Sigara içilen ortamlarda bulunulmamalıdır,

l Ellerinde egzama olanların kış aylarında eldiven takarak soğuktan korunması gerekir,

l Stresten uzak durmak gerekir,

l Özellikle nikel ve titanyumdan yapılmış aksesuarlar dikkatli kullanılmalıdır,

l Kozmetik seçimleri bir dermatolağa danışılarak yapılmalıdır.