E Okul Yönetim

E okul yönetim bilgi sistemi, merkezi sınav planlaması, norm kadro tespiti ve ücretsiz ders kitabı dağıtımı için ve birçok farklı çalışmaya zemin hazırlamak için, öğrenci bilgilerinin MEBBİS sistemine kayıt edilmesiyle oluşturulan e okul projesinin yönetim giriş kısmıdır. Proje kapsamında, öğrencilerin bilgileri, MERNİS sisteminden alınarak e okul sistemine kayıt edilmiştir.

E Okul Yönetim Bilgi Sistemi Kullanıcı Girişi

Okullarda internet tabanlı bilgisayarlarda bulunan web tarayıcısının adres çubuğuna, e-okul.meb.gov.tr yazarak giriş yapılır. Gelen ekranda sol kısımda yönetim giriş bölümü, sağ tarafta veli bilgilendirme sistemi bulunmaktadır. Sol taraftaki yönetim bilgi sistemi tarafındaki kutucuğa güvenlik kodu girilir. Daha sonra kullanıcı adı yazan yere, ilgili birim tarafından verilmiş olan kullanıcı adı girilir. Şifre yazan yere ise yine ilgili birim tarafından verilmiş olan şifre girilerek sisteme giriş yapılır. Açılan sayfadan kullanıcı, şifre değişikliği yapabilir, e okul haberlerine ulaşabilir veya diğer bilgilere ulaşabilir.

E Okul Yönetim Bilgi Sistemi Menü Özellikleri

E okul yönetim bilgi sisteminin menüsü, kullanıcı yetkilerince yapılabilecek işlemlerin görüntülendiği alandır. Buradaki modüllerden herhangi birine girildiği takdirde, modülün içinde, kullanıcının yetkisi dahilinde yapılacak işlemler sistem tarafından tespit edilip görüntülenir. Burada işlemler gruplanmışlardır. İşlem kolaylığı açısından bu gruplama, birbirleriyle ilişkili işlemlerin aynı grup altında toplanmasıyla yapılmıştır. Modül açıldığında, ilk olarak grup isimleri çıkacaktır. Daha sonra bu grup isimlerinin altında diğer seçeneklere ulaşılabilmektedir. E okul kurum işlemleri modülünün altında, okul bilgileri, bilgi giriş işlemleri, şube işlemleri ve remi işlemler yer almaktadır. Buradan okul bilgileri modülünün altına girildiğinde ise, okul bilgileri güncelle, öğretim bilgileri güncelle sayfaları yer almaktadır.

E Okul Veli Bilgilendirme Sistemi

Sayfanın sol tarafında yönetim bilgi sistemi olduğu gibi, sağ tarafında da veli bilgilendirme sistemi bulunmaktadır. Yönetim bilgi sisteminden öğretmenler ve okul yöneticileri tarafından girişi yapılan, öğrenci not bilgisi, haftalık ders programı, devamsızlık bilgisi, başarı belgesi ve yılsonu not ortalaması gibi bilgilerin veli ve öğrenciler tarafından görülmesi için veli bilgilendirme sistemine giriş yapılması gerekir. İsimde veli bilgilendirme kelimesi geçse de bu kısımdan öğrencilerde yararlanabilmektedir.

E Okul Sisteminin Avantajlar

E okul sisteminin öğrenci, öğretmen ve veliler açısından birçok avantajlı yönü vardır. Daha önceden öğrenci notları ve buna benzer öğrenci bilgileri kâğıtlarda ve dosyalarda tutuluyordu. Bunların sağlıklı olarak arşivlenmesi hem maliyetli hem de oldukça verimsizdi. Bunun yanı sıra veliler, çocuklarının okuldaki durumları hakkındaki bilgilere veli toplantılarıyla ulaşabiliyorlardı bu da çok sık yapılan bir uygulama değildi. E okul sistemi sayesinde artık öğrenci bilgileri anlık olarak kaydedilmekte ve online olarak takip edilmektedir.

E Okul Sistemi Hakkındaki Eleştiriler

Sistemin olumlu tarafları olduğu kadar, bazı durumlardan dolayı eleştirilere maruz kalmaktadır. Sistemin alt yapısının yetersiz olması sonucu, yoğun dönemlerde sisteme erişim çok zor olmaktadır. Ancak, sistemin alt yapısı hakkında geliştirmeler yapılmaktadır. Ayrıca, velilerin ve öğrencilerin sistemi daha iyi tanıması ile giderek başarılı bir sistem halini almaya başlamıştır.