E Okul Veli Bilgilendirme Sistemi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2007 yılında devreye alınan E okul uygulaması ile çalışan anne ve babaların okula gitmeden çocuklarının okul hayatı ile ilgili tüm bilgilerin sunulduğu bir okul yönetim bilgi sistemidir. Çalışan anne-babalar için büyük kolaylık olan bu sistem, okul idarecilerine ve öğretmenlere de büyük kolaylıklar sağlamıştır. E okul sistemine kayıt, öğrencinin okula kayıt olması ile başlar ve mezuniyete kadar devam eder. E okul sistemi sayesinde veliler okula gitmeden öğrenciler hakkında devamsızlık bilgileri, sınav notları ve projeleri gibi bilgilere internet üzerinden kolaylıkla ulaşabilmektedirler.

E Okul Veli Bilgilendirme Sistemi

E okul veli bilgilendirme sistemi, e okul uygulamasının bir dalı olarak öğrenci hakkında velileri bilgilendirmek üzere hizmete girmiş bir uygulamadır. E okul veli bilgilendirme sistemi sayesinde veliler, öğrencilerin okuldaki durumları hakkında bilgi sahibi olurlar. Bu uygulama ile veliler öğrencilerin not bilgilerine ve devamsızlık bilgilerine internet üzerinden ulaşabilmektedirler. Bu uygulama, bazı öğrencilerin düşük not aldıklarında bunu ailelerinden saklamalarını önlemek amacına hizmet etmektedir.

E Okul Veli Bilgilendirme Sistemine Giriş

Bu uygulamayı kullanabilmek için birtakım bilgilere ihtiyaç vardır. Bu bilgiler kullanılarak sisteme giriş yapılır. E okul veli bilgilendirme sistemine giriş yapabilmek için öncelikle, Milli Eğitim Bakanlığı web sitesinden veli bilgilendirme sekmesi tıklanır. Daha sonra açılan sayfada bulunan kutucuktaki harf ve rakamlar, istenilen yere doğru bir şekilde girilir. Sıradaki kutucuğa öğrenciye ait olan TC kimlik numarası ve bir sonraki kutucuğa da öğrencinin okul numarası girilir. Tüm bilgiler doğru ve eksiksiz girildikten sonra, tamam butonu tıklanarak e okul veli bilgilendirme sistemine giriş yapılmış olur. Açılan sayfada öğrenciye ait tüm bilgilerin başlıklar halinde sıralanışı görülecektir.

E Okul Öğrenci Bilgileri

Öğrenciye ait olan ve veliyi, öğrenci hakkında bilgilendirmeyi amaçlayan bu bölümde 14 ana başlık yer almaktadır. Sisteme girildiğinde ilk çıkan bölüm olan duyurular başlığı altında, önemli iletiler duyurulur. Haftalık ders programı, derslerin hangi gün ve saatte olduğu ve boş ders olup olmadığını bildiren bölümdür. Not bilgisi başlığı altında, öğrencinin sorumlu olduğu derslerin listesi ve bu derslerden kaç sınav olduğu ve bu sınavlardan kaç puan aldığı gibi bilgilere ulaşılabilir. Devamsızlık bilgisi, öğrencinin kaç gün devamsızlık yaptığı ve hangi günler okula gidip gitmediği bilgilerine ulaşılabilir. Sınav tarihleri başlığı altında, öğrencinin hangi dersten, hangi gün sınava gireceği konusunda bilgi sahibi olunur. Aldığı belgeler başlığı altında, öğrencinin tüm öğrencilik hayatı boyunca aldığı takdir ve teşekkür gibi belgeler hakkında bilgi verilir. Öğrencinin girmiş olduğu ortalama yükseltme sınavlarından aldığı puanlar, ortalama yükseltme puanları başlığı altından izlenebilir. Yılsonunda öğrencinin aldığı puanların ortalaması bilgisine ulaşılabilir. Meslek lisesi geçiş sonuçları, teknik lise geçiş sonuçları, nakil durumu, e- karne, sınav bilgileri ve seçmeli ders seçimleri de bu başlıklar altında bulunur.