E Okul Öğrenci Giriş

E Okul Öğrenci Girişi

Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri projesi kapsamında 2007 yılında hizmete alınan e okul projesi bir web yazılımdır. Bu sistem ile Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde bir okula başlayan öğrencinin kayıt olduğu ilk günden, mezun olacağı güne kadar ki tüm sürecini dijital olarak kaydeden bir platformdur. Bu platform, okul yöneticileri, öğretmenler, veliler ve öğrencilerin ortak olarak kullandığı bir platformdur.

E Okul Öğrenci Girişi

E okul öğrenci girişi, MEB bünyesinde eğitim ve öğretim gören anaokulları, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencilerinin tüm haftalık ders programları, ders notları, sınav tarihleri ve sınav sonuçları gibi bilgilerin yer aldığı bölümdür. Bu bölüm öğrenci ile birlikte aynı zamanda velisinin de bu bilgilere ulaştığı ve ortak kullandığı bir alandır. Sisteme giriş yapmak için e-okul.gov.tr adresine gidilir. Açılan sayfada iki farklı giriş yeri bulunmaktadır. Bunlardan biri, okul yöneticileri ve öğretmenlerin giriş yaptığı yönetim bilgi sistemi, diğeri de velilerin ve öğrencilerin giriş yaptığı, veli bilgilendirme sistemi yer almaktadır. İkinci bölüm olan veli bilgilendirme sistemi üzerindeki bilgilerin girişi yapıldıktan sonra sisteme giriş yapılır. Sisteme giriş yapıldıktan sonra, açılan menüden öğrenci ile ilgili tüm bilgilere ulaşılabilmektedir. Ayrıca, ilköğretimden orta öğretime geçiş sistemi olan TEOG ile ilgili bilgilere de buradan ulaşılabilmektedir.

E Okul Veli Bilgilendirme Sistemi

Velilerin, çocuklarının okul bilgilerine ulaşmak için Milli Eğitim Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından geliştirilen sisteme E okul veli bilgilendirme sistemi adı verilmektedir. Veliler bu sistemi, çocukları ile birlikte ortak olarak kullanmaktadırlar. Bu sistem üzerinden veliler, çocuklarının ders, ödev, sınav, karne ve not bilgilerine kolaylıkla ulaşabilmektedirler.

E Okul Öğrenci Giriş Sisteminde Neler Var?

Öğrenciler ve velilerin sisteme giriş yaparak çeşitli bilgilerden yararlandığı sistemde, öğrencinin ve velinin yararına birçok bilgi bulunmaktadır. Devamsızlık bilgisi bunlardan sadece biridir. Öğrenciler, sisteme girerek devamsızlık günlerini kontrol edebilirler. Haftalık ders programı bilgisi, öğrencinin haftalık olarak ders programını öğrenmesi, derslere giriş ve çıkış saatleri ile derslere ait öğretmen bilgisine ulaşılabilir. Not sorgulama başlığı altından, öğrencinin sınavdan aldığı notunu öğrenmek için öğretmeninin peşinden koşmasına gerek olmadan sistemin not sorgulama ekranına girerek, sınava girdiği tüm notların bilgisine ulaşabileceği bir alandır. Öğrencilerin, yıl içinde aldığı tüm derslerin sınav tarihlerine de sistem üzerinden ulaşmak mümkündür. Haftalık ders programı gibi tüm sınav tarihleri tek bir alanda toplanmıştır. Öğrenciler girmiş oldukları TEOG sınavı ile ilgili tüm bilgilere buradan ulaşabilmektedirler. Tüm bu bilgilere ulaşabilmek için e okul şifresi olması gerekmektedir. Sisteme giriş yapabilmek için gerekli olan şifreler sadece okul yönetimleri tarafından verilmektedir. Bu nedenle hem velilerin, hem de öğrencilerin okul yönetimleri ile irtibata geçmeleri gerekmektedir. İlk kayıttan mezuniyete kadar her türlü bilgiye ulaşılabilen bu sistem için bir kez şifre almak yeterlidir.