E Okul Mebbis Öğrenci Girişi

E Okul Mebbis Öğrenci Girişi

Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri adının kısaltılmış olarak kullanılması ile bir uygulamaya giriş yapmak için kullanılır. E okul mebbis öğrenci girişi ile öğrenciler sisteme kolaylıkla giriş yapabilirler ve bu sistem üzerinden öğrencilere ait bilgilere ulaşılabilmektedir. Mebbis aslında altyapısında birçok hizmeti barındırmaktadır. Bu sistem sayesinde öğrencilerin yanı sıra, veli bilgilendirme sistemi ile veliler ve yönetim bilgi sistemi ile de öğretmenler giriş yaparak, internet üzerinden kullanılan hizmetlere ulaşabilmektedirler. Milli Eğitim Bakanlığı bu sistemi geliştirerek, eğitim sistemi ile ilgili işlemlerin daha kolay yapılmasının sağlamıştır.

Ülkemizde Eğitim Sistemi

Ülkemizde eğitim sistemi, ilk, orta ve lise olmak üzere üç basamaklı olarak sürdürülmektedir. Eğitim sistemi Milli Eğitim Bakanlığı bünyesi altında faaliyet göstermektedir. Okullar açıldıktan sonra her yıl iki döneme ayrılır ve her bir dönem için alınan derslerden sınavlara girilir. Bu sınavlardan başarılı olmak gerekmektedir. Başarılı olan öğrenciler sınıflarını geçerek bir üst sınıfa geçer. Böylece son sınıfa kadar gelen öğrenciler okuldan mezun olurlar. Tüm bu kayıttan mezuniyete kadar geçen süreç aslında çok karmaşık işlemlerden oluşmaktadır. Öğrencinin okula kayıt yapılması, okula başlayan öğrencinin not bilgisinin ve devamsızlık bilgisinin takibi ve velilerin de bu bilgilere ulaşabilmesi gibi işlemlerle okullar ilgilenmektedir. Tek bir öğrenci için bu kadar işlem yapılırken bir de milyonlarca öğrencinin bu işlemlerinin te tek yapılması da çok zordur. Bu nedenle Milli Eğitim Bakanlığı bu işlemleri kolaylaştırmak için MEBBİS sistemini kurmuştur. Öğrenciler ve veliler tarafından sık kullanılan e okul sistemi de MEBBİS sistemi altında çalışmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesi altında hizmet veren birçok web sitesi vardır. Tüm bu siteler MEBBİS altında hizmet vermektedir.

MEBBİS Öğrenci Girişi Nasıl Yapılır?

E okul MEBBİS öğrenci girişi ile sisteme giriş yapabilmek için, sistemin web sitesine girilir. Açılan sayfanın üst kısmında bulunan, kullanıcı adı, şifre ve doğrulama kodu girilerek sisteme giriş yapılır. Kullanıcı adı ve şifre okul müdürlüklerinden temin edilebilir. Bu bilgilerin okullardan alınması zorunludur. Kullanıcı adı ve şifresi olmayanlar sisteme giriş yapamamaktadır. Sisteme giriş için gerekli olan bilgiler alındıktan sonra sisteme giriş yapılır.