E Karne Eokul Karne Sorgulama

E Karne, E Okul Karne Sorgulama

Sömestr tatili yaklaşırken öğrencileri ve velileri karne heyecanı sardı. Karne almadan önce e karne, e okul karne sorgulama yaparak öğrenci ve öğrenci velileri karne notlarını görmektedirler. Okulların kapanmasına bir hafta kala öğrenciler ve veliler karne notu nasıl sorgulanır bu konuda internet üzerinde sürekli araştırma yapıyorlar. Karne notu sorgulamak için e okul veli bilgilendirme sistemi girişi yapmak gerekmektedir.

E Okul Veli Bilgilendirme Sistemine Nasıl Girilir?

E okul sistemi üzerinden öğrenci ile ilgili istenilen bilgilere ulaşabilmek için öncelikle e-okul.meb.gov.tr resmi internet sitesine girilir. Açılan sayfanın sol tarafı öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin, öğrenciler hakkında bilgi girişi yaptığı e okul yönetim bilgi sistemi gelir. Sayfanın sağ tarafında ise e okul veli bilgilendirme sistemi girişi bulunmaktadır. Yönetim bilgi sistemi üzerinden öğretmenlerin ve okul yöneticilerinin, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından kendilerine verilen kullanıcı adı ve şifreleri ile sisteme giriş yaparak öğrencinin ders programından, sınav notlarına, performans ve proje ödevlerine, devamsızlık bilgilerine kadar pek çok bilginin girişini yapmaktadırlar. Sayfanın sağ tarafındaki e okul veli bilgilendirme sistemi girişi için ise öğrencinin TC kimlik numarası, okul numarası ve resimde görülen karakterlerin ilgili kutulara girişinin yapılması ile sisteme giriş yapılır. Sistem üzerinden, öğretmenlerin giriş yapmış olduğu bilgilere öğrenciler ve veliler kolaylıkla ulaşabilmektedirler.

E Okul Takdir-teşekkür Nasıl Hesaplanır?

Öğretmenlerin, öğrenciye ait tüm sınav notlarını, proje ve performans ödevi notlarını sisteme eksiksiz giriş yapması gerekir. Bu girişler eksiksiz yapıldıktan sonra, e okul veli bilgilendirme sistemi girişi yapan öğrenciler ve velileri, öğrencinin takdir belgesi mi, teşekkür belgesi mi alacağını buradan hesaplayabilirler. Tüm ders notlarının sisteme girilmesi ile yılsonu başarı puanı hesaplanır. Yılsonu başarı puanı, öğrencinin takdir belgesi mi, teşekkür belgesi mi alacağını belirler. Dönem içinde yapılan sınavların sonuçlarının yüksek olması, performans ve proje ödevlerinin puanlarının yüksek olması, öğrencinin okul içindeki davranışları yılsonu başarı puanına etki eder. Yılsonu başarı puanı 85 ile 100 puan arası olanlar takdir belgesi, 70 ile 84,99 puan arası olanlar da teşekkür belgesi almaya hak kazanırlar.