Doku Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Doku hastalıkları, halk arasında sıklıkla görülen hastalıklardan birisi değildir. Ancak günümüzde, yaşam koşulları değiştiği için birçok hastalık gibi zaman zaman doku hastalıklarına da rastlanmaktadır. Doku hastalıkları genelde, bağışıklık sisteminin olumsuz tepkilerinden kaynaklanmaktadır. Her insanda, farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Belirtileri ise, bazen hastalığın en erken dönemlerinde görülürken, bazen de çok geç zamanlarda ortaya çıkar. Yanlış protein üretimi nedeniyle oluşan ve belirli bir zaman içerisinde gelişen doku hastalıkları, farklı organları etkileyebilir.

Doku Hastalıklarının Belirtisi

Deride değişiklik: Doku hastalıklarının ilk belirtisi, deride meydana gelen değişikliklerdir. Değişiklikten kasıt, ciltte kızarıklıktır. Ancak, bazı kişilerde kızarıklık zamanla kabarıklık, beyaz sivilce şeklinde döküntüler ve soyulma da görülebilir.

Derinin sertleşmesi: Doku hastalıkları, ilk etkisini deri üzerinde göstermektedir. Doku hastalığına yakalanan kişilerde, deride sertleşme görülür.

Nefes almada değişiklik: Herkeste görülen belirtilerden değildir ancak, doku hastalığı bulunan kişilerde nadiren de olsa karşılaşılan belirtilerden birisidir.

Saç dökülmesi: Yanlış protein üretimi sonucu vücut dengesinin bozulmasına bağlı olarak oluşan doku hastalıkları, haliyle saç dökülmesine de neden olur.

Kabızlık: Doku hastalıkları, kişilerde farklı organların tutulumu şeklinde kendini gösterdiğinden, vücut düzeninde tümüyle değişiklikler gözlenebilir. Bazı kişilerde, bahsedilen belirtilerin bir ya da birkaçı görülürken, bazı kişilerde sadece bir tanesi görülür. Kabızlık da, herkeste görülmeyen, daha doğrusu sık görülmeyen bir belirtidir. Yine de, görüldüğü zaman bir doku hastalığına işaret ediyor olabilir.

İshal: Kabızlık kadar ishal de, doku hastalıkları belirtisi olabilir. Belirtiler tamamen, hastalıktan hangi organların etkilendiğine göre değişiklik göstermektedir.

Hazımsızlık: Midede hazımsızlık, kişinin normal vücut işleyişini bozan her hastalıkta görüldüğü gibi, doku hastalıklarının varlığında da görülebilir.

Öksürük: Sık karşılaşılan bir belirti olmamasına rağmen, doku hastalığı bulunan bazı kişilerde kuru öksürük de, şikayetler arasında bulunmaktadır.

Eklem ağrısı ve şişme: Doku hastalıklarının belirtileri arasında eklemlerde şişlik ve ağrı da vardır. Bazı durumlarda, kişilerde ayak karıncalanması ve uyuşma da görülebilir.

Hırıltı: Doku hastalığına yakalanan kişilerde, nefes alıp verirken hırlama ya da zorlanma görülebilir.

Doku hastalıklarının belirtileri çok değişken olup, kişiden kişiye değişiklik göstermektedir.

Doku Hastalıklarının Tedavisi

Her hastalık gibi doku hastalıklarının tedavisi için de, önce muayene, tahlil ve birtakım testlerle teşhis koyulur. Hastalık, her kişide farklı bir organı etkileyebileceği gibi, belirtileri de farklı olabilir. Onun için tedavi, hastalığın türü, seviyesi ve kişilerin sağlık durumlarına göre uygun şekilde gerçekleştirilir. Hastalığın en tehlikelisi, hastalarda bölgesel his kayıpları yaşatmasıdır. Bu gibi durumlarda, gereken cerrahi müdahale uygulanır. Hastada nefes darlığı, hırıltı, sürekli öksürük ve yutkunmada zorluk gibi belirtiler de, hastalığın ileri seviyelerde olduğuna işarettir. Doku hastalıkları tedavisi, bu belirtilere göre gerçekleştirilir. İlaç veya ameliyat ile, hastalık kontrol altında tutulmaya çalışılır. Bahsedilen her belirti, doku hastalığı belirtisi olmayacağı gibi, herhangi bir hastalığın varlığının da habercisi olabilir. Bu nedenle belirtilerden bir ya da birkaçı gözlenirse, hemen bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.