Diş Eti Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Diş Eti Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

Diş eti hastalıkları ya da diğer adı ile periodontal hastalıklar diş eti çizgisi boyunca diş etlerinin iltihaplanmasına verilen isimdir. Bu iltihaplanma ileri evreye geçtiği takdirde dişlere destek olan ve çevreleyen kemikler de zarar görür. Sırasıyla bu hastalığın evrelerine bakıldığında diş eti iltihaplanması (jinjivit), periodontit ve ilerlemiş periodontit olmak üzere üç evreden meydana gelir. Dişeti hastalıklarına bağlı olarak görülen enfeksiyonlar vücudun tüm dengesini olumsuz yönde etkileyecek rahatsızlıklara neden olur. Buna ek olarak diş eti problemleri kalp ve damar hastalıklarının oluşumuna da yol açar. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre ağız bakımı kötü olan kişilerde kalp krizi geçirme riski daha yüksek olmaktadır.

Diş Eti Hastalıklarının Nedenleri

Diyabet hastaları için daha büyük risk oluşturan diş eti hastalıklarının nedenleri oldukça çeşitlidir. Bunlar içerisinde bakteriyel diş plağı, sigara kullanmak, stres, kullanılan bazı ilaçlar, hormonlarla alakalı değişiklikler, diş gıcırdatmak, vitamin eksikliği gibi nedenler yer alır. Özellikle diş gıcırdatmak periodontal dokunun yıkılmasına sebep olur. Bu süreçte diş ile diş eti arasındaki güç azalır ve diş etleri çekilmeye başlayarak diş eti hastalıkları ortaya çıkar. Dolayısıyla buna engel olmak için gece plağı ve apare kullanılarak dişlerin sıkılmasına engel olunabilir. Yetersiz ve dengesiz beslenme de diş eti hastalıkları üzerinde etkilidir. Özellikle vitamin eksikliği diş eti kanamalarına yol açmakta ve vücut direnci düşmektedir.

Diş Eti Hastalıklarının Belirtileri Nelerdir?

Diş eti hastalıklarında ağrı görülmeyebilir. Bu nedenle diş eti hastalıkları belirtileri hakkında bilgi sahibi olmakta yarar vardır. Buna göre diş ip ile temizlik ya da fırçalama sırasında diş etlerinin kolayca kanaması, hassaslaşmış, kızarıklaşmış ya da şişmiş diş etleri, dişten uzaklaşmış ya da çekilmiş diş etleri, ağızda kötü tat ya da bir türlü geçmeyen ağız kokusu hastalığın önemli belirtileri arasında yer alır. Bunların haricinde dişlerin dizilişinde farklılık, sallanan dişler, kısmi protezin ağza oturmasında farklılık, yemek çiğnerken keskin bir sızı, sıcak ya da soğuğa karşı aşırı hassasiyet, diş ile diş etleri çevresinde gözle görülebilir derecede cerahat gibi belirtiler de sayılır.

Diş Eti Hastalıklarının Tedavisi

Diş eti hastalıklarının tedavisi uzman bir diş hekimi tarafından yapılmalıdır. Buna yönelik olarak diş temizliği, dişlerde birikip sertleşerek diş taşına dönüşen plakların temizlenmesi tedavide ilk aşamadır. Diş eti hastalıklarını erken evrede yakalamak ve kolayca tedavi ettirebilmek için yılda iki kez diş muayenesi yaptırılması tavsiye edilir. İleri evrede olan diş eti hastalıklarında kök düzeltmesi işlemi ve diş taşı temizliği yapılır. Bu tür hastalıkların yaşanmasına engel olmak amacıyla diş ipi kullanılmalı ve dişleri doğru fırçalamaya özen gösterilmelidir. Buna ek olarak bakterilerin oluşumunu önleyici diş macunları ve ağız bakım suyu kullanmak da işe yaramaktadır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.