Difteri Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Halk arasında kuşpalazı olarak bilinen difteri hastalığı, çocuklarda en sık karşılaşılan hastalıklardandır. Şiddetine göre 3 ay kadar sürebilen difteri, çocukların sağlığını önemli derecede etkileyen belirtiler gösterir. Sebebi bakterilerdir, burun ve boğaz bölgesini etkiler. Bulaşıcı bir hastalıktır, öksürme ve hapşırma gibi aktivitelerle etrafa yayılan bakterilerden, diğer insanlara bulaşır. Ayrıca, hastayla yakın temasta bulunmak, onun çatalına, bıçağına, kaşığına dokunmak da, hastalığın kişiden kişiye bulaşmasına neden olur.

Difteri Belirtileri Nelerdir?

Boyun bölgesinde şişlik: Difteri hastalarının boynunun her iki tarafında şişlik görülebilir.

Boğaz ağrısı: Hastalığın en etkili belirtisidir. Şiddetli boğaz ağrısı, difteri hastalığını işaret ediyor olabilir.

Solgun cilt: Hastalık, cilt renginde solgunluğa sebep olur. Ayrıca, dudak renginde değişmeler de görülür.

Kusma: Difteri hastalığının insan vücudunda sebep olduğu olumsuz etkenlere bağlı olarak hastalarda bulantı ve kusma görülebilir.

Karın ağrısı: Difteri hastalığının doğal belirtileri arasındadır.

Yutmada zorluk: Burun ve boğaz bölgesini etkileyen bir hastalık olarak difteri, dolayısıyla yutkunmada zorluğa da sebep olur.

Nefes almada güçlük: Doğrudan boğazlara yerleşen ve burada gelişen mikropların sebep olduğu difteri hastalığı, nefes alıp vermede güçlüğe sebep olur.

Ses kısıklığı: Hastalık, şiddetine göre kişide ses kısıklığına sebep olabilir.

Damak şişmesi: Boğazları etkileyen bir hastalık olarak difterinin damak şişmesine neden olması normal bir belirtidir.

Kalp ritim bozukluğu: Difteri hastalarında kalp ritminde düzensizlik ortaya çıkabilir.

Burun akıntısı: Griple karıştırılan bir belirti olsa da burun akıntısı, difteri hastalığının habercisi olabilir.

Ateş: Difteri hastalığının doğal belirtileri arasındadır.

Difteri Hastalığının Teşhis ve Tedavisi

Difteri hastalığı, acil tedavi gerektiren bir hastalıktır. Öncelikle, bahsettiğimiz belirtilerden bir ya da birkaçını yaşayanlar, vakit kaybetmeden tedavi için doktora başvurmalıdır. Hastalığın başladığı zamana, ilerleyişine ve kişide sebep olduğu belirtilere bağlı olarak doktor tarafından teşhis koyulup, tedaviye başlanır. Difteri hastalığının, ciddi sonuçlar doğurmaması için, uzman doktor tarafından teşhis ve tedavisi şarttır.

Doktor muayenesi sonrasında gerekli görüldüğü takdirde serum tedavisi uygulanabilir. Onun haricinde tedaviye destek olarak antibiyotik tedavisi uygulanabilir. Son yıllarda tıbbi gelişmelerin sonucu olarak uygulanan penisilin tedavisi de, hastalığın tedavi sürecini kısaltmakta, iyileşmeyi hızlandırmaktadır.

Hastalığın belirtilerine göre yutkunma zorluğu ve solunum güçlüğü yaşayanlarda ameliyata gerek duyulabilir. Yutkunma zorluğu yaşayan hastaların boğazında delik açılır ve hastanın nefes alması kolaylaştırılır. Difteri hastalığının tedavisi, hastalığın belirtileri ve kişinin genel sağlık durumuna göre belirlenecek bir tedavi planı doğrultusunda yapılmaktadır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.