Dermatoloji Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Dermatoloji Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

Günümüzde insanlarda çeşitli nedenlerden ötürü cilt hastalıkları meydana gelebilir. Genel olarak cilt yüzeyinde görülen hastalıkları kapsayan alan olarak tanımlanan dermatoloji içerisinde siğil, egzama, sedef hastalığı, mantar, uçuk, ürtiker ve saç dökülmesi gibi hastalıklar yer alır. Bu hastalıkların her biri farklı sebeplerden ötürü ortaya çıkar ve uygulanacak olan tedaviler hastalık nedenlerine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Bu alan içerisinde incelemeye tabi tutulan hastalıklar çevresel faktörler ve insanların beslenme alışkanlıkları ile doğrudan ilgilidir. Dolayısıyla hastalıklardan korunmak için bu konularda dikkatli olmakta yarar vardır.

Dermatoloji Hastalıkları Ve Belirtileri

Dermatoloji hastalıkları içerisinde en yaygın görünenler arasında egzama yer alır. Bu hastalık cilt yüzeyinde kabarıklık ve kızarıklık şeklinde kendini belli eder. Eğer hastalığa zamanında müdahale edilmezse bu durumda daha çok belirti ortaya çıkacaktır.

Ürtiker ya da halk arasındaki diğer adı ile kurdeşen hastalığı ciltteki açık pembe rengin değişmesi ile anlaşılır. Hastalığın belirtileri arasında cilt yüzeyinde şişlik, kaşıntı ve deri döküntüsü gibi belirtiler de yer alır.

Genellikle egzamaya çok benzeyen ve bu hastalıkla çok karıştırılan sedef hastalığı ise cilt yüzeyinde kalıcı olarak bilinir. Cilt yüzeyi kuru olduğundan dolayı hastalık belirtisi olarak ciltte beyaz deri pullanmaları meydana gelebilir. Bu hastalık pek çok farklı sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Dermatoloji Hastalıkları Neden Olur?

Dermatoloji hastalıklarının nedenleri hastalık türüne bağlı olarak farklılık gösterir. Günlük yaşamda deriye direkt olarak temas eden deterjan, kozmetik ürünler, sabunlar, parfümler, giysiler, kolonya, kremler, metaller ya da lastik maddeler dermatoloji hastalıklarına yol açabilir. Bunların yanı sıra cilt kuruluğu de hastalık sebepleri arasında yer alır. Kuruluk ve cildin tahriş olması cildin hassaslığını artırarak cildi hastalıklara karşı korumasız hale getirir. Her hastalıkta olduğu gibi cilt hastalıkları için de stres önemli bir nedendir. Vücut aşırı stres altında olduğunda bu durum genellikle kendini dermatoloji hastalıkları şeklinde belli eder. Bu hastalıklarda genetik yatkınlığın da etkisi olduğu ifade edilir. Yani anne ya da babada görülen bir cilt hastalığı çocukta da ortaya çıkabilir. Genetik yatkınlık çevresel faktörlerle bir araya geldiğinde çeşitli hastalıklar görülebilir.

Dermatoloji Hastalıkları Nasıl Tedavi Edilir?

Dermatoloji hastalıkları tedavisi hastalığa bağlı olarak değişir. Bu tarz hastalıklarda hastaların sorunlu olan kısmı kremlerle birlikte sürekli olarak nemlendirmeleri gerekir. Antienflamatuar ilaçlar kullanılarak ilgili bölgenin alevlenmesine engel olunur. Ancak bu tarz bazı ilaçların uzun süre kullanımı ciltte yan etkiler ortaya çıkarabileceğinden dolayı doktor önerisinin dışına çıkılmamalıdır. Egzama tedavisinde son dönemlerde fototerapi yöntemi kullanılır. Mantar tedavisinde ise ağızdan alınan ilaçlar verilir, hijyen ve kişisel temizlik tedavide büyük önem taşır. Sedef hastalarında uygulanan tedavi ağız yoluyla ve cilde uygulanan ilaç tedavisi ile güneşlenme şeklindedir. Siğil için uygulanacak tedavi ise siğilin çeşidine göre farklılık gösterir.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.