Depresyon Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Depresyon Hakkında

Dünya Sağlık Örgütü istatistiklerine göre dünyada 350 milyon kişi depresyon ile mücadele ediyor. Yani Dünya nüfusu ile oranlandığın da her 100 kişiden 5’i depresyon sebebiyle zor hayatlar yaşıyor. Bu demek oluyor ki herhangi bir yakınınız, değer verdiğiniz herhangi bir arkadaşınız, belki de siz depresyonla mücadele ediyor olabilirsiniz.

Depresyon kişinin yaşam enerjisini, canlılığını, işlevselliğini yitirmesine sebep olan ciddi bir rahatsızlıktır. Yapılan araştırmalar, depresyonu olan insanların neredeyse yarısının depresyonun farkında olmadan ve herhangi bir tedavi görmeden hayatlarına devam ettiklerini göstermekte. Zihinsel bir rahatsızlık olması ya da uzun süreli keyifsizliklerin olağan karşılanması depresyonun diğer bazı rahatsızlıklara göre daha zor anlaşılmasına sebep oluyor.

Mide problemi yaşadığınızda bunun bir problem olduğunu daha kolay fark edebiliyorsunuz. Ancak depresyon halinde bu kadar hızlı anlayamıyoruz. Zor anlaşılmasının sebeplerinden bir diğeri ise dönemsel bir mutsuzluk ile depresyonun karıştırılıyor olması. Hepimiz zaman zaman kendimizi mutsuz hissedebiliriz. İşten çıkarılma, birisiyle tartışma gibi birçok olay bizi keyifsiz bir moda sokabilir. Ancak bir süre sonra eski ruh halimize geri döneriz ve mutsuz hal ortadan kalkar. Fakat depresyon dönemsel mutsuzluk halinden çok daha fazlasıdır. Peki nedir bu depresyon?

Depresyon Belirtileri

Depresyondan bahsedebilmek için çeşitli belirtilerin var olması gerekir. Bu belirtileri sıralayacak olursak

1. Gün boyu süren düşük duygu durumu depresif ruh hali

2. Önceden yapmaktan hoşlanılan etkinliklere karşı ilgide belirli azalmalar

3. İştah da aşırı artma ya da azalma

4. Aşırı uyku ya da uykusuzluk

5. Yorgunluk bitkinlik ya da enerji kaybı

6. İşe yaramaz değersiz hissetmek

7. Konsantrasyonda azalma

8. Yinelenen intihar düşünceleri

9. Yerinde duramama veya yavaşlık

Eğer bu saydığım belirtilerden en az beşi sizde bulunuyorsa ve bunlarla iki haftadır mücadele ediyorsanız, bir uzmana danışmanınız gerekebilir. Unutmayın depresyon tedavisi olan bir hastalıktır.

Depresyon Tedavisi

Depresyon tedavisinde en sık kullanılan kullanılan yöntemler nelerdir?

1. Psikoterapi yöntemi

Genellikle Klinik Psikologlar tarafından kullanılan bir yöntemdir. Zihinsel ve duygusal bozukluklar gösteren hastalarda düşünce ve duygu alışverişi yapılarak gerçekleştirilen bir tedavidir. Psikoterapi kendi içerisinde farklı yaklaşımlara sahiptir.

l Bilişsel davranışçı terapi

l Şema terapi

l Dinamik psikoterapi depresyon tedavisinde kullanılan başlıca psikoterapi yaklaşımlarıdır. Depresyon tedavi sürecinde en etkili yöntem olarak görülen ise bilişsel davranışçı terapi yöntemidir.
2. Elektrokonvülsif tedavi

Belli psikiyatrik rahatsızlıklar için güvenli ve etkin bir yöntemdir. Elektrokonvülsif tedavi aynı zamanda Beyne elektrik uyarımı, Elektroşok tedavisi gibi isimlerle de anılmaktadır. Ağır depresyon travmalarında doktor tarafından tercih edilmektedir.

3. İlaç tedavisi

Psikiyatristlerin en sık başvurdukları yöntemlerden birisi de ilaç tedavisidir. Belli bir süre boyunca Ilacın kullanılması gerekir. Bu süreçte düzenli kontrol edilerek ilaç ve doz ayarlamaları takip edilmesi gerekir. Son yıllarda yapılan araştırmalar ilaç ve psikoterapinin bir arada olduğu Durumlarda Tedavinin çok daha etkili olduğunu göstermiştir.