D Vitamini Eksikliği Hangi Hastalıklara Yol açar

D vitamini, sağlıklı bir metabolizma için gerekli olan vitamin gruplarından biridir. Yaşa ve cinsiyete göre günlük alınma miktarı değişen D vitamini, yeterli derecede alınmadığında eksiklik belirtileri ortaya çıkar. Bu belirtiler ilk zamanlar fark edilmese de ilerleyen dönemlerde daha ciddi sağlık problemlerine neden olur. Bu sağlık problemleri ile karşılaşmamak için yetişkin bir bireyin günlük 400-600 IU civarında, 65 yaş üzerindeki bir bireyin ise günlük 800 IU civarında D vitamini alması gerekir. Hamilelik döneminde ya da bazı hastalıklarda günlük D vitamini ihtiyacında artma görülebilir.

Günlük alınması gereken D vitamini alınmadığında ve D vitamini eksikliği görüldüğünde ortaya çıkabilecek hastalıkların başında kemik erimesi gelir. Kemik erimesi her yaşta görülebilecek bir hastalık olup temel nedeni D vitamini ve kalsiyum eksikliğidir. Kemik erimesi ya da osteoropoza karşı önlem olarak takviye D vitamini alınabilir.

D vitamini eksikliği ilerlediğinde yetişkinlerde osteomalazi, çocuklarda rickets hastalığına neden olabilir. Kemiklerin ve kasların yumuşamasına neden olan bu hastalıklar bireylerin hareket etme yeteneklerini sınırlandırabilir. Hatta zaman içinde yumuşama olan kemiklerin kullanılamamasına bağlı olarak sakatlıklar ortaya çıkabilir.

D vitamini genelde kemikler ve dişler ile birlikte ele alınır. Oysa genel olarak bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de önemli etkisi vardır. Yeterli D vitamini alınmadığında kişide kronik yorgunluk, halsizlik, kaslarda güçsüzlük gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu tür sorunlar ilk başta kişinin günlük hayatını etkilemeyebilir. Ancak ilerleyen dönemlerde en basit işleri bile yaparken zorlanmalarına, tek başlarına yapamamalarına neden olabilir.

Yapılan bazı bilimsel araştırmalarda D vitamini eksikliğinin depresyon ve bazı kanser türleri ile de ilişkisi olduğu ortaya çıkmıştır. İlerleyen yaşlarda görülen bu vitaminin eksikliği, kalp hastalıkları ve kalp hastalıklarına bağlı ölümlere neden olabilir. Bu nedenle D vitamini eksikliği hastalıkları görülmeden önlem alınması gerekir. İlk olarak D vitamini eksikliğinden şüphelenilen kişiye test yapılması gerekir. Bu testin sonucuna göre D vitamini takviyesi alınması, gün içinde güneş ışığına çıkılması ve tüketilen besinlerin D vitamini açısından zengin olmasına dikkat edilmesi, D vitamini eksikliğinin tedavisi için yeterli olacaktır.