Cüzzam Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi

Cüzzam, belki birçok kişinin bilmediği, ancak dünya genelinde görülen bir hastalıktır. Genetik hastalıklar grubunda yer alan cüzzamın, 1876 yılında teşhisi koyulmuştur. Yapılan araştırmalarda,ülkemizde çok fazla olmasa da, iki binli sayılarda cüzzam hastası olduğu tespit edilmiştir. Yine araştırmalara göre, hastalığın daha çok, hijyen kurallarına pek dikkat edilmeyen bölgelerdeki insanlarda görüldüğü ortaya çıkarılmıştır. Gerek yeme içme, gerekse kişisel bakım için gerekli imkanların tam anlamıyla sağlanamadığı bölgelerde, cüzzam hastalığının görülme riski fazladır.

Cüzzam hastalığı, vücuda giren mikrobun deriyi tutması ve tüm vücudu kısa bir sürede etkisi altına almasıyla oluşmaktadır. Ancak, şöyle bir durum var ki, cüzzam hastalarının toplum içinde yaşaması mümkün değildir. Hastalığa yakalananlara, yaşamlarını sürdürebilecekleri bir alan belirlenmektedir.

Cüzzam hastalığı, insandan insana yayılan özelliktedir. Farklı bir yolla bulaşmaz. Bağışıklık sistemi çok zayıf olanlarda, aileden gelen bir mikropla bulaşma özelliği vardır. Cüzzam hastası olanlarla, sağlıklı insanların bir arada yaşaması, kesinlikle mümkün değildir.

Cüzzam Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Cilt lekeleri: Vücutta aniden lekelenmelerin belirmesi ve zamanla kaşıntılı hale dönüşmesi, cüzzam hastalığının belirtisidir.

Burun kanaması: Cüzzam hastalığının belirtileri arasında, burun kanaması ve burun tıkanıklığı da vardır.

Ağrı: Daha çok kollarda ve bacaklarda ağrı oluşur, hatta el ve ayak parmaklarında iç tarafa doğru bükülme gözlenir.

Ödem: Cüzzam, yüz bölgesinde ödem oluşmasına da neden olur.

Vücutta yara: Özellikle el ve diz bölgelerinde oluşan yaralar, cüzzam hastalığına işaret ediyor olabilir.

Gözkapaklarında kapanma: Cüzzam hastası olan kişinin alt göz kapakları yavaş yavaş kapanır.

Kaş dökülmesi: Belirtileri oldukça şiddetli olan cüzzam, kaşların zamanla dökülmesine de neden olan bir hastalıktır.

Morluk: Vücudun çeşitli bölgelerinde, daha çok da yüz bölgesinde morlukların oluşması, cüzzam hastalığının belirtilerindendir.

Avuç içi kaslarının erimesi: Avuç içindeki kasların erimesi, yine ağır belirtilerle kendini gösteren cüzzamın habercisi olabilir.

Cüzzam Hastalığının Tedavisi

Hastalığın tedavisinde teşhis büyük önem taşımaktadır. Daha da önemlisi doğru teşhis koyulmasıdır. Teşhis ve tedavisi geciktiği zaman, ilerleyen dönemde daha farklı hastalıklar veya sakatlıklar oluşabilir. Hatta kişilerde, uzuv kaybı bile yaşanabilir. Cüzzam hastası olup da, tedavi görmeyen kişiler, on yıl gibi bir süre sonunda, vücudunun çeşitli bölgelerinde dökülme ve sakatlıklarla karşılaşabilir. Hastalık teşhis edildiğinde tedaviye başlanır ve doktorun önerdiği aralıklarla kontrole gidilir. Tedavi, 3 yıl gibi önemli bir süreci kapsayabilir. Hastalık için, belirtilerine göre bir tedavi planı çıkarılır. Kişinin genel durumu da göz önünde bulundurularak, belirli ilaçların karışımıyla tedaviye başlanır ve iyileşme sağlanana kadar devam edilir.

Cüzzam hastalığının tedavisi için, erken teşhis ve doğru tedavi, hayati önem taşımaktadır. Tedavi, kişiye özel olarak uygulanmaktadır çünkü hastalık, herkeste aynı belirtiyi göstermez. Belirtilere ve hastalığın şiddetine göre, uygun ilaçlarla ve kontrollerle, tedavi süreci tamamlanır.