Çocuklarda Kızamık Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Döküntülü, ateşli ve bulaşıcı bir hastalık olarak bilinen kızamık hastalığı çocuklarda yaygın olarak görülen hastalıklar arasında yer alır. Daha önce aşı yaptırmış olan çocuklar için herhangi bir tehlike arz etmeyen bu hastalık çocuklarda yaşam boyunca bir kere geçirilen bir hastalık olarak bilinir. Yapılan araştırmalar daha önce kızamık hastalığı geçirmiş olan çocukların nadiren de olsa ilerde tekrar kızamık hastalığına yakalanabileceğini söyler. Bu nedenle önlem alınması önemlidir. Kızamık aşısı yaptırmış olan çocuklar hastalığı daha hafif şekilde atlatırlar. Çok bulaşıcı bir enfeksiyon olarak bilinen kızamık hastalığı virüsü hapşırma, konuşma ya da öksürme esnasında yayılma gösterir. Eğer bir çocuğa bu hastalık bulaştıysa bu durumda bazı belirgin belirtiler meydana gelir.

Çocuklarda Kızamık Hastalığı Belirtileri

Çocuklarda kızamık hastalığı birtakım belirtiler ile anlaşılır. Bu belirtiler arasında en belirgin olan çocuklarda görülen halsizliktir. Buna ek olarak vücutta ateş yükselir, burun akıntısı meydana gelir ve gözlerde sulanma olmaya başlar. Bunun yanı sıra çocukta öksürüğün var olması, aşırı hassasiyet, vücudun çeşitli yerlerinde kırmızı lekelerin meydana gelmesi daha sonra ise kahverengi döküntülerin ortaya çıkması belirtiler arasında yer alır. Hastalığın bulaşması virüs vücuda alındıktan yedi gün sonra oluşmaya başlar. Ciltteki kırmızı döküntüler ise beşinci günün sonuna kadar devam eder. Hastalığın kuluçka dönemi ise on ile on iki gün arasında değişir. Döküntülerin ikinci gününden itibaren ise çocuktaki ateş düşmeye başlar.

Çocuklarda Kızamık Hastalığı

Kızamık hastalığı genel olarak ilkbahar mevsiminde daha sık görülür. Hasta ile yakın temasta olan ya da solunum mesafesinde bulunan kişilere hastalık bulaşabilir. Ağız veya burun boşluğuna yerleşen hastalık virüsü burada çoğalmaya başlar. Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre eğer kızamık hastası olan bir kişinin odasına girilirse bir saat içinde hastalık o kişiye geçebilir. Dolayısıyla hastalığın yayılmasına engel olmak amacıyla yuva, okul ya da kreş gibi kalabalık ortamlardan çocuklar uzak tutulmalıdır. Genel olarak üç ile on yaşının arasındaki çocuklarda ortaya çıkan bu hastalık daha az da olsa yetişkinlerde görülebilir.

Kızamık Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Kızamık tedavisi için doktorlar genellikle ilaç tedavisi uygulamaz. Çünkü bu hastalığa yol açan mikrobun ilaçla ölmesi oldukça zordur. Hastalığa sebep olan belirtiler iki ya da üç hafta içinde kendiliğinden ortadan kalkar. Bu süreçte bağışıklık sisteminin güçlenmesi adına hasta bol bol dinlenmelidir. Aynı zamanda günde altı ile sekiz bardak arasında su içilmeli, hastanın yattığı oda güneş görmeli, temiz tutulmalı ve düzenli olarak havalandırılmalıdır. Kızamık hastası olan kişinin beslenmesine önem verilmelidir. Buna ek olarak A vitamini desteği hastanın hastalığı daha çabuk atlatmasını sağlar. Tüm bu önlemlere dikkat edilmesi hastalığın ilerlememesi ve çabuk atlatılması bakımından son derece önemlidir.