Çocuklarda Çölyak Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda görülen çölyak hastalığı dikkate alınması gereken ciddi bir hastalıktır. Çölyak hastalığı çocuklara, büyüklere göre çok daha fazla zarar verir. Bu nedenle çocuklarda çölyak hastalığı belirtileri görüldüğü takdirde hemen müdahale edilmelidir. Çocuklarda hastalığa önlem alınmazsa, ileride çok daha zor durumların ortaya çıkması kaçınılmazdır. Bağırsakta bulunan Villus adı verilen yapının bozulması ile ortaya çıkan çölyak hastalığı, bağırsaktaki bu yapının bozulması ile besin emiliminin sağlanamamasına neden olur. Her yaşta ortaya çıkan bir hastalıktır. Çocuklarda görülen çölyak hastalığı birçok belirti vermektedir. Ortaya çıkan bu belirtiler hastalığın ilerlemesi ile artış göstereceği için, zamanında müdahale edilmediği takdirde daha fazla olacaktır. Çocuklarda hastalığa müdahale edilmediği takdirde çeşitli bağırsak hastalıkları da ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıkan bu bağırsak hastalıkları çölyak hastalığı ile birleştiği zaman çocuğun yatağa düşmesine neden olur.

Çocuklarda Çölyak Hastalığın Belirtileri

Çocuklarda çölyak hastalığı belirtileri başında gelen durum kusmadır. Aşırı bulantı ve kusma durumu çocuğun gelişimini de etkilemektedir. Kusma birçok hastalığın belirtisi olabileceği için diğer belirtilere de bakmak gerekir.

Bağırsak emiliminin sağlanamaması nedeniyle çocukta karın ağrısı ve ishal görülür. İshal ve karın ağrısı uzun süre devam ederse çocuğa bol sıvı verilmelidir.

Besinlerin bağırsaktan tam olarak emilmemesine bağlı olarak kansızlık sorunu ortaya çıkar.

Özellikle gelişme çağındaki çocuklarda çölyak hastalığı gelişim üzerinde olumsuzluklara neden olur. Çocuklarda boy kısalığı ve kemik zayıflığı meydana gelir.

Karaciğer hastalıkları, çölyak hastalığı ile birlikte meydana geldiğinde ciddi sonuçlar doğurabilir. Farklı belirtilere neden olabileceği için hasta daha fazla rahatsızlık duyacaktır.
Çocuklarda Çölyak Hastalığı Teşhisi

Çocuklarda çölyak hastalığı teşhisi konulabilmesi için, deneyimli uzman doktorlar tarafından kontrollerin yapılması gerekir. Kan ve idrar tahlilleri ve gaita testi ile hastalığın tanısı kesin olarak konur. Ancak, tanının konulamaması ve doktorun herhangi bir şüphesi varsa bağırsak biyopsisi yapılır.

Çocuklarda Çölyak Hastalığı Tedavisi

Yapılan testler ve kontrollerden sonra kesin tanı konulmasıyla tedaviye başlanır. Çocuklarda çölyak hastalığı tedavisi için tek bir yöntem bulunmaktadır. İçerisinde glüten bulunmayan besinlerin tüketilmesidir. Çocukların bu diyete uymasıyla, yapılan ilaç tedavisi olumlu sonuç verecektir. Bu hastalığın tedavisi uzun sürelidir ve yıllar sürebilir. Hastalığın tedavisi olumlu sonuçlansa bile, hasta ömrü boyunca glüten içeren gıdalar tüketmemesi gerekir.

Doğal Glütensiz Gıdalar

Pirinç, pirinç unu,

Mısır, mısır unu,

Pirinç ve mısır gevrekleri,

Patates,

Et ve kümes hayvanları,

Yumurta,

Balık,

Süt, yoğurt ve peynir,

Meyve,

Fındık, fıstık,

Tereyağı ve margarin,

Çay ve kahve,

Evde yapılan meyve suları.

Sakınılması Gereken Gıdalar

Arpa, yulaf, çavdar ve buğdaydan yapılan unlar,

Makarna ve irmik,

Etli börekler, sosis,

Balık köftesi,

Una ya da galeta ununa bulanmış balık,

Yumurtalı köfteler,

Müslili yoğurt,

Mayalı sütlü içecekler,

Arpa suyu,

Arpa, çavdar, yulaf ve buğdaydan yapılmış ekmek, kek, bisküvi ve kahvaltılık gevrekler.