Çocuklarda 6 Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda 6. Hastalık, Belirtileri ve Tedavisi

Genellikle 6 ay ile 3 yaş arası bebeklerde ve çocuklarda görülen, virüs yolu ile bulaşan ve döküntülü bir hastalık olan 6. Hastalık, bebeklerde en az bir sefer görülmektedir. Genellikle bahar aylarında görülen hastalığın tedavisi çok kolay olan bir hastalıktır. Hastalığa neden olan virüsün herpes virüsü familyasından geldiği kanıtlanmıştır. Hastalığın belirtileri kolay görülmese de çok çabuk yayılan bir hastalıktır. Genellikle solunum yolu ile bulaşan bir hastalıktır. Virüsün vücuda yerleşmesinden 2 ile 3 hafta sonra ana belirtiler görülmeye başlar.

6. Hastalığın Belirtileri

Gizli bebek hastalığı olarak bilinen bu hastalık ilk etapta belirti vermez. 6. Hastalık belirtileri, 2-3 hafta sonra ortaya çıkar ve çocuğun ateşi 40 dereceye yükselir. Bebeğin ateşi bir hafta süre içinde kendiliğinden düşer ancak bu süre zarfında doktor kontrolü şarttır. Hastalığın en büyük belirtilerinden biriside bebeğin vücudunda suçiçeğine benzer döküntülerin oluşmasıdır. Bu lekeler pullu ve döküntülü bir şekilde olur. Bu belirtilerin yanı sıra, boğazda hafif kızarıklık, burunda akıntı, göz kapaklarında şişlik, hafif ishal ve bazen de boyunda lenf bezlerinde büyüme görülür. Çocuğun vücudundaki kırmızı lekeler pullu ve döküntülü bir hal almaya başladığında hastalık olumlu yönde ilerliyor demektir. Bebekler genellikle bu hastalığa bir kez yakalanırlar ve bağışıklık kazanırlar. İstisnalar dışında daha sonraki dönemlerde bu hastalık olmaz. Kızamık ve suçiçeği ile karıştırılan bu hastalığı ayıran en büyük özelliği döküntülerin kaşıntısız olması ve ağrılı olmasıdır. Normalde ateşin düşmesi ile oluşan döküntüler, eğer ateş düşmeden oluşmaya başlarsa, dalgınlık, ensede sertlik, uykuya eğilim, halisünasyon görme, nefes darlığı ve şiddetli öksürük gibi belirtiler görülürse vakit kaybetmeden bir uzaman başvurulmalıdır. Bu hastalık nadiren de olsa, beyin zarı iltihabı, akciğer ve karaciğer iltihabı gibi rahatsızlıklara da neden olabilir.

6. Hastalığın Tedavisi

Hastalığın belirli bir ilaç tedavisi yoktur. Çocuğun vücudundaki lekeler ateşin düşürülmesiyle pul şeklinde dökülür. Bebeğin ateşinin düşürülmesi için, yetişkinlere uygulanan yöntemler kullanılmamalıdır. Islak bez ile ateş düşürmekten kaçınılmalıdır. Doktorların 6. Hastalığın tedavisi için uyguladıkları ve önerdikleri en güzel tedavi yöntemi bol sıvı tüketimi, istirahat ve düşük dozda antibiyotik tedavisidir. Ateşin düşürülmesi önemlidir. Uzun süre düşmeyen ateş havale riskini arttırır. Bu nedenle ılık banyo yaptırılabilir. Çocuğu 6. hastalıktan korumak için, hastalık virüsü kapmış çocuklardan uzak tutmak gerekir. Özellikle hijyen kurallarına uymak ve sık sık elleri yıkamak gerekir.