Çocuğun Erken Yaşlanma Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Çocuğun Erken Yaşlanma Hastalığı, Belirtileri ve Tedavisi

Tıp dilinde progeria olarak adlandırılan çocuğun erken yaşlanma hastalığı, sekiz milyonda bir görülen ve genlerin mutasyona uğraması sonucu oluşan bir hastalıktır. Hastalık ilk olarak 1886 yılında ortaya çıkmıştır. Hastalığın sebebi bilinmemekle birlikte telomer zincirinin kısalığından olduğu düşünülmektedir. Normal bir insan vücudunda bulunan 46 kromozom sürekli olarak bölünmektedir. Bu bölünmeler sonrası kromozomlar kısalır ve hücreler yaşlanmaya başlar. Hastalığın belirtileri doğumdan birkaç yıl sonra ortaya çıkmaktadır. Bu hastalığa yakalanan 10 yaşındaki bir çocuk 70 yaşında gibi görünür. Bu hastalığa yakalanan çocuklar en fazla 8 ile 21 yıl yaşarlar.

Çocuğun Erken Yaşlanma Hastalığı Belirtileri

Hastalığın belirtileri doğumdan birkaç yıl sonra ortaya çıkmaya başlar. Çocuğun erken yaşlanma hastalığı belirtileri, saç dökülmesi, kafa derisinde yer alan toplardamarların net bir şekilde görülmesi, yüz yapısında büyüme ve değişim, burun yapısının küçük kalması ve çocukta büyüme geriliği görülür. Bu belirtilerin yanı sıra, kalça çıkığı ve eklem kireçlenmesi, dişlerde renk değişikliği ve çürümelerin başlaması, bazen dişlerin hiç çıkmaması ve gelişiminin gecikmesi, ciltte yaşlanma belirtileri, deride kuruma, incelme ve sertleşme, kemik yapısının ince olması, göğüs kafesinin dar olması, cinsel gelişimin olmaması ve kemik erimesi gibi belirtiler görülür.

Çocuğun Erken Yaşlanma Hastalığı Tedavisi

Çocuğun erken yaşlanma hastalığı tedavisi yoktur. Ancak, bununla ilgili araştırmalar devam etmektedir. Bu hastalıkla birlikte koroner arter hastalığı görülür e bu da erken ölüme neden olmaktadır. Yaşlılıktan kaynaklı kalp rahatsızlıkları görülmektedir. Bu nedenle bu hastalara bypass ameliyatları yapılabilmektedir. Hastalığın tedavisi genellikle, böbrek yetmezliği ve dolaşım sorunlarının azaltılmasına yönelik olarak yapılmaktadır. Hastalığın tedavisinden ziyade, hastalığa neden olan faktörler bulunarak bunlara yönelik tedavi uygulanır ve hastanın ömrünü uzatmaya çalışılır. Progeria idaresine düşük dozlu aspirin, fiziksel terapi ve diş çekimi gibi yöntemler uygulanır. Hastalık zihinsel bir etki yaratmaz. Hatta hasta olanların normalden daha yüksek zekâya sahip oldukları da görülür. Bu hastalığa yakalanan çocukların normalden daha fazla su tüketmeleri gerekmektedir. Sık sık beslenmeleri ve öğünlere az az yemeleri gerekir. Fiziksel aktivite yapmaları, özel olarak yaptırılmış rahat ayakkabılar giymeleri gerekir. Düzenli olarak da aşılanmaları gerekmektedir. Ülkemizde progeria hastalığı ile ilgili çok fazla araştırma yapılmamaktadır. Dünya da ise bu hastalığın tedavisi için birçok deneysel çalışma yürütülmektedir. Dünya üzerindeki progeria hastalarının ortak yönlerini analiz edip, çözüm üretmek için çalışmalar yapan bir araştırma grubu da vardır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.