Çıntar Mantarı ve Faydaları Nelerdir?

Doğanın bize sunduğu nimetlerden birisi mantarlardır. İçerik olarak son derece zengin ve insan sağlığına son derece faydalı olan bir besin türüdür. Ülkemiz mantar çeşitliliği açısından dünyanın en zengin ülkeleri arasındadır. İşte bu zenginliklerden biriside çıntar mantarıdır.

Çıntar yada çintar. Akdeniz ve Ege bölgesinde yetişen lezzetli bir mantar türüdür. Ekilmeye ihtiyaç duyulmayan bu mantar türü yağışlı bölgelerde kendiliğinden oluşup, besin değeri açısından oldukça zengindir. Çıntar mantarı genellikle ilkbahar ve sonbaharda yağmurlardan sonra çam diplerinde, çayırlıklarda ortaya çıkar ve hızla büyür. Keskin bir kokuya sahiptir. Çıntar mantarının diğer mantarlardan nasıl ayırt edileceğine bakacak olursak; bildiğimiz mantar türlerinden farklı olarak biraz daha geniş bir mantar türüdür. Toplanırken dikkat edilmesi gereken bir mantar türüdür. İlk olarak bu mantarı tanıyan bilen bir kişinin yardımıyla toplanmasında fayda vardır. Bu mantar kızıla çalan turuncu bir renge sahiptir. Bu mantarı bulmak için ilk önce kızılçam ormanlarına bakmak gerekir. Yağışlı dönemlerde oluşan bir mantar türü olduğu için yağışlı dönemlere aramakta fayda vardır. Çıntar mantarına benzeyen bir başka cins mantarda mevcuttur ve bu zehirli bir mantar türdür. Bu yüzden çıntar mantarı toplanırken zehirli mantarlarla karıştırılmamalı ve toplanmamalıdır.

Çıntar Mantarının Faydaları

-Demir açısından zengin olması sebebiyle kan yapıcı özelliğiyle kansızlık tedavisinde ve demir eksikliğinde kullanılır.

-Folik asit yönünden zengin olması sebebiyle kalp ve damar hastalıkları tedavisinde kullanılır.

-Bağışıklık sistemini güçlendiren türleri de bulunmaktadır.

-Yüksek miktarda protein barındıran ve yağ içermeyen bir mantar türü olduğu için kolesterol sorunu olanların ve diyet yapanların tüketmesinde fayda vardır.

-Yetişme çağında olanlar ve çocuklar bu mantar türünü düzenli olarak tükettikleri zaman öğrenmeye olan eğilimleri artar.

-Besleyicidir ve tok tutma özelliğine sahiptir.

-Birçok hastalığın tedavisinde ek besin olarak kullanılır.

Ülkemiz mantar çeşidi açısından oldukça zengin olmasına rağmen toplum olarak aynı oranda mantar tükettiğimiz söylenemez. Doğanın bize hiçbir emek gerektirmeden sunduğu bu vitamin ve lezzet deposunu daha fazla tüketmeliyiz. Ünlü aşçılarında önerileri üzerine bu mantar türünü gönül rahatlığı ile tüketebiliriz.

Şimdiden afiyet olsun…