Cilt Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

“Cilt Kanseri” Nedir?

Deri kanseri olarak da bilinen “cilt kanseri” güneşe aşırı maruz kalma ile başlamaktadır. Aynı zamanda sürekli maruz kalınan tıbbi ve endüstriyel X ışınları da cilt kanserine sebep olmaktadır. Ayrıca yara izi bırakarak iyileşen yanık, yara ve cilt hastalıkları cilt kanserine sebep olmaktadır. Tabi ki aileden gelen genetik durumlarda bu kansere neden olabilmektedir. Açık tene sahip olan kişilerde cilt kanserine yakalanma ihtimali daha fazladır, çünkü “cilt kanserinin” en önemli nedeni güneştir. Bu hususta güneşten korunmak kanserden korunma olarak da düşünülebilir. Bu yüzden özellikle yaz aylarında saat 10.00 ila 16.00 saatleri arasında güneş ışığına direk maruz kalmadan kaçınılmalıdır. Özellikle güneşten korunmak için güneş kremleri kullanılmalı, açık renkli kıyafetler tercih edilmelidir. UVA gibi güneş ışınlarını koruyucu kremlerle engelleyemediğimiz gibi derideki bağışıklık sistemini rahatlıkla aşabilir ve cilt kanserine sebep olabilmektedir. Güneşten korunma mutlaka çocukluk döneminde başlanmalıdır.

“Cilt Kanserinde” Tanı

Her kanser tedavisinde olduğu gibi erken tanı “cilt kanserinde” de çok önemli bir faktördür. Deri biyopsisi “cilt kanserinin” tanısında kullanılan yöntemdir. Ayrıca kişi belirli aralıklarla tenini muayene etmelidir. Eğer teninizde kalıcı renk değişiklikleri bulunuyorsa, iyileşmeyen yaralar oluşmuşsa veya deride ki benlerde büyüme oluyorsa vakit kaybedilmeden Dermatoloji Uzmanına muayene olunmalıdır. İnsan teninde oluşacak lekeler aktinik keratoz olarak adlandırılmakta ve genellikle yüz, el sırtı ve kollarda görülmektedir. Erken tanı yapılırsa kemoterapiyle tedavinin yanında buz tedavisiyle de lekeler sökülebilir. Eğer zamanında müdahale edilmezse aktinik keratozlar “cilt kanserine” yol açabilir. Güneşten koruyucular aktinik keratozların büyüyüp gelişmesini engellemektedir.

Deri Kanseri Tipleri

“Cilt kanseri”, Bazal hücreli karsinoma, squamöz hücreli karsinoma ve melanom olmak üzere üç şekilde vücutta meydana gelir. Bazal hücreli karsinoma, genellikle yüz boyun ve el sırtlarında et parçaları şeklinde ortaya çıkar. Açık tenli ve güneş yanığına eğilimli kişilerde daha sık görülmektedir. Bu tümörlerin 1 ila 2 cm çapına ulaşması uzun zaman alabilmektedir. Eğer hastalıklı bölge tedavi edilmezse bu bölgede kanama meydana gelebilir. Kanama olan bölge zaman zaman kapanır ama iyileşmez ve belli aralıklar kanamaya devam eder. Çok nadir görülmekle birlikte hastalıklı hücreler başka organlara sıçraya bilir. Özellikle kemiklere sıçrama yapabilir ve dokularda zedelenmelere sebep olmaktadır. Squamöz hücreli karsinoma, kırmızı kabuklu yaraların tende meydana gelmesiyle oluşur. Genellikle kulak, yüz, dudak ve ağızda görülmektedir. En sık görülen cilt kanseri tipidir. Hastalıklı hücreler genellikle diğer organlara sıçrayabilir. Açık tenli insanlarda görülmesine karşın esmer tenlilerde de görülebilir. Erken teşhiste tedavi oranı oldukça yüksektir. Melanom tipi “cilt kanserinin” en öldürücü türüdür. Erken tanı da diğer türlerde olduğu gibi tedavi şansı yüksektir. Melanom deriye kırmızı rengi veren melanin pigmentinin ürettiği melanosit hücrelerinde görülmektedir. Melanin pigmentleri deriyi kısmi olarak güneşten korumaktadır. Melanom vücutta bulunduğu sürece melanin pigmentleri üretilir ancak renkleri kahverengi veya siyahtır. Melanom türünün kalıtsal özelliği de bulunmaktadır. Ailesinde melanom olan kişilerde ve teninde çok fazla ben olan kişilerde bu türe yakalanma riski çok daha fazladır. Kişilerde genellikle ayak tabanı, avuç içi ve tırnak yataklarında görülmektedir.

“Cilt Kanserinde” Tedavi

“Cilt kanseri” tanısı yapıldıktan sonra kanserin türüne göre bir tedavi şekli belirlenmektedir. En sık uygulanan yöntem cerrahi müdahaledir ki, hastalıklı dokunun tenden temizlenip hastanın sağlıklı dokularından alınan parçaların nakli ile yapılır. Eğer kanserli bölgenin çapı daha büyük ve cerrahi müdahale mümkün değilse kemoterapi veya radyoterapi tedavileri uygulanmaktadır.