Çiçek Hastalığının Belirtileri ve Tedavisi

Çiçek hastalığı, çocukluk döneminde en sık karşılaşılan hastalıktır. Herkes, çocukluğunda çiçek hastalığı geçirmiştir. Virüse bağlı olarak oluşan bir hastalıktır ve belirtileri de, çiçek hastalığı olduğunun herkes tarafından anlaşılabileceği kadar açıktır. Konuşma, hapşırma ve öksürme gibi durumlarda, kişiden kişiye bulaşma özelliği gösterir. Çok tehlikeli bir hastalık olmamakla birlikte, tedavisi kısa sürede yapılabilmektedir. Çiçek hastalığı, doktorlar tarafından kolayca teşhis edilir ve tedavi için izlenecek yol belirlenir.

Çiçek Hastalığının Belirtileri

Deri döküntüleri: Deri üzerinde, içi irin dolu kabarcıklar, çiçek hastalığının en belirgin belirtileridir. Hatta hastalık, bu kabarcıklardan dolayı çiçek hastalığı adını almıştır.

Yüksek ateş: Çiçek hastalığı, virüse bağlı olarak oluşan bir hastalık olduğundan, yüksek ateşe de sebep olur.

Titreme: Yüksek ateşe bağlı olarak oluşan üşüme ve titreme, çiçek hastalığı belirtilerindendir.

Mide bulantısı kusma: Enfeksiyonel hastalıkların hepsi, grip benzeri belirtiler ortaya çıkarmaktadır. Çiçek hastalığı da, enfeksiyonel bir hastalık olduğundan bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etki etmektedir. Mide bulantısı, bazen de kusma, çiçek hastalığı belirtilerindendir.

Karın ağrısı: Çiçek hastalığına sebep olan virüs, tıp dilinde herpes, halk dilinde uçuk olarak adlandırılan hastalık grubuna neden olan virüsle aynıdır. Kişinin vücuduna girdiği anda, hastanın vücudunda farklı belirtilerle kendini gösterir. Karın ağrısı da bunlardan birisidir.

Halsizlik: Hastalığa bağlı olarak bağışıklık sisteminin çökmesi, halsizlik ve yorgunluk hissini de beraberinde getirir. Bu belirtiler haricinde bazı kişilerde, hastalık süresince yaşam kalitesini bozacak derecede bir sırt ağrısı oluşabilir.

Çiçek Hastalığının Tedavisi

Çiçek hastalığı, genel anlamda kalıcı bir hastalık değildir. Bir hafta içerisinde deri üzerindeki döküntüler tamamen kaybolur. Ancak, döküntülerin kaşıntılı olması ve kaşındığı zaman da iltihaplanması sonucunda biraz daha uzun sürebilir. Çiçek hastalığının tedavisi için, tıbbi herhangi bir tedavi tekniği yoktur. Hastalığın sebep olduğu belirtiler ve etkilerin azaltılarak hastanın yaşam kalitesini yükseltmeye bağlı tedavi uygulanır.

Enfeksiyonu azaltmak amaçlı olarak antibiyotik ilaç tedavisi yapılır. Hastanın durumuna göre ağrı ve ateş durumunda, ağrı kesici ateş düşürücü ilaçlar da verilebilir. Eğer hastanın kaşıntısı çoksa, kaşıntı giderici ilaçlar verilebilir.

Çiçek hastalığının tedavisinde, tıbbi imkanlardan çok evde tedavi yöntemleri etkilidir. Hasta, bu süreç içerisinde temizliğine dikkat etmelidir. En önemli nokta, iyileşme sürecini hızlandırmak için hastanın yatağının temiz tutulmasıdır. Çarşafları çok sık bir şekilde değiştirilmeli, steril bir ortamda istirahat etmesi sağlanmalıdır. Hastanın sık sık ılık duş alması, vücudun mikroplardan arınmasını kolaylaştıracaktır. Ayrıca, bu dönemde hastanın kaşıntısı çok olduğu için, uzun tırnak, döküntülerin yaraya dönüşmesine neden olabilir. Bu nedenle, hastanın tırnakları da kısa tutulmalıdır.

Hastanın giysileri, özellikle de iç çamaşırları, her gün olacak şekilde değiştirilmelidir. Evde, hijyen kurallarına dikkat ederek hastanın dinlenmesi sağlandığında, çiçek hastalığı herhangi bir tıbbi tekniğe ihtiyaç duyulmadan kısa sürede tedavi edilebilir.