ÇIBANA NE İYİ GELİR

Çıban, birçok alanda bulunabilen bir bakteri olan stafilakok olarak adlandırılan bakretinin, daha çok yağ dokularının yaygın olduğu bölgelerdeki kıl köklerine yerleşmesi sonucu oluşan bir deri problemidir. İlerlemesi durumunda kalp, kemik iliği ve akciğer rahatsızlıklarına sebep olur. Çıban tedavisi, çıbanın yayılmaması ve erken tedavi edilmesi durumunda kolaydır. Yayılım göstermeyen bir çıban söz kanusu ise herhangi bir tıbbi müdahale gerekmez. Fakat büyümeye devam eden, sürekli olarak yayılan ve kanlı çıbanda olduğu gibi bir bölgede geçerken başka bir bölgede çıkıyor ise cerrahi müdahale gereklidir. Doktor muayenesinden sonra verilecek olan ilaçların dışında alternatif olarak bitkisel tedaviside vardır. Farklı bitkisel karışımlar ile çıbanı kendiniz bile tedavi edebilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki çıbanın bulunduğu bölge devamlı temiz olmalıdır. Farklı mikrop ve bakterilerin vücuda yerleşmesini önleyeceği gibi çıbanın enfeksiyon kapmamasınada yardımcı olur.
“Çıbana Ne İyi Gelir?” Sorusuna Alternatif Cevaplar

l Çay ağacı yağı
l Ekmek lapası
l Hint yağı
l Çörek otu
l Maydonoz
l Hint leylağı
l Sarımsak
l Mısır unu
l Süt
l Soğan
ÇAY AĞACI YAĞI

Anseptik özelliklere sahip olan bu yağ günde birkaç sefer kullanılabilir. Çıban geçene kadar işlem tekrar edilmelidir. Birkaç damla çay otu yağı pamuğa dökülerek çıbana doğrudan uygulanır.

Antiseptik nedir?

Kısaca mikrop barındırmayan anlamına gelmektedir. Antiseptik özelliğe sahip olmak mikroplara karşı savaşcı özelliğe sahip olmak demektir. Canlılar üzerinde etkilidir ve sürüldüğü bölgeye mikrop bulaşmasını önleyip koruyucu bir kalkan oluşturur.

EKMEK LAPASI

Gün içerisinde iki kez uygulanabilecek olan ekmek lapası tedavisi uygulanan bölgedeki kan akışını arttırıp, hücrelerin oluşmasına yardımcı olur. Süt ile ıslatılan ekmek çıbanın üzerine konulur.Kolay bir uygulama olup evdeki imkanlar ile de yapılabilir olması açısından maliyetsizdir.

HİNT YAĞI

Hint yağının uygulanışı çay ağacı yağı ile aynıdır. Fakat bu yağın etkisi farklı olup daha iyi sonuç vermektedir. Pamuk üzerine damlatılan yağ çıbanın üzeine sürülür. Çıbanın içindeki enfeksiyonlu kirli sıvının aktığı gözle görülebilir.

ÇÖREK OTU

Nerede ise her derde çare olabilen çörek otu çıbanada çaredir. Çıbandan kaynaklı olarak oluşan ağrıyı bile giderir. Kaynatılan çörek otlarından yağ elde edilebilir ve bu yağ çıbana sürülüp ağrıdan kurtulmak mümkündür. Çıbanın kısa sürede tedavi olduğu görülür. Fakat bu işlem birkaç kere uygulanmalıdır.

HİNT LEYLAĞI

Bu bitki antibakteriyel olup macun yapılıp kullanılabileceği gibi, kaynatıp suyuda çıbana uygulanabilir. Yalnız daha sonra bölgeyi kaynayıp ılıtılmış su ile temizlemek gerekir.

SARIMSAK

Antibakteriyel: bakterilerin gelişmesi ve üremesine engel olan kimyasallardandır. Sarımsakta bol miktarda bulunur.

Antimikrobiyal: gıdalarda bulunabilir. Bulunduğu gıdada mikrop ve bakteri olmasını önleyen anlamındadır. Sarımsakta bulunur.

Anti inflamatuar: iltihabı önleyen anlamında kullanılan tıbbi bir terimdir. Bulunduğu gıda ve ilaçların kullanımında, kullanan kişilerde iltihaplanma olmaz.

Bu nedenlerden dolayı sarımsak çıban için birebirdir.

MISIR UNU

Çıbanın bulunduğu bölgeye hafif bir macun yapılıp sürülür ve üzeri kapatılır. Mısır unu çıbanın daha yumuşak olmasını sağlayacak ve iyileşme süreci başlayacaktır.

SÜT

Isıtılmış süte tuz ve un ekliyoruz. Bu macunumsu karışımı çıbana sürüyoruz. İçerisinde bulunan organizmalar nedeni ile çıban tedavisinde süt çok etkili bir maddeddir.

SOĞAN

Hemen hemen sarımsak ile aynı özelliklere sahip olan soğan doğal bir antibiyotiktir diyebiliriz. Soğan halka olarak kesilip çıbanın üzerine konulup tülbent ile sarılabilir. Bu yöntem çok etkilidir ve tekrarlanabilir.