ÇIBAN TEDAVİSİ

Çıban, hem cerrahi yollar ile hemde evdeki imkanlar ile tedavi edilebilecek bir sorundur. Bakterisel bir deri sorunu olan çıban atıkların toplanması ile ortaya çıkar. Bu atıklar hem stafilakok bakterisinin ( çıbana sebep olan bakteri türü) hemde çıban ile mücadele eden akyuvarların atıklarıdır. Bitkisel tedavi ile çözümlenebilecek bir sorundur. Çeşitli kürler bulunmaktadır.
Çıban Tedavisinde Kullanılabilecek Bitkisel Kürler
Sıcak su tedavisi
Sıcak su tedavisi ile çıbanı yumuşatabilirsiniz. Yumuşayan çıban daha kolay akacaktır ve ağrılarınızı hafiletecektir.
Malzemeler
1. 2 – 3 litre sıcak su
2. Sabun
3. Tuz
Islak yumuşak havlu yada bez
Öncelik ile çıbanın bulunduğu bölge dezenfekte amacı ile ılık su ve sabun ile yıkanır. Ardından ılıtılmış suyun içine bir miktar tuz koyulur ve havlu bu suya batırılır. Islanan havlunun fazla suyu sıkılır ve çıbanın olduğu yere yumuşak dokunuşlar ile serilir. Birkaç defa aynı işlem tekrarlanır. Sıcak su çıbanı yumuşatacaktır. Bu uygulama 1 hafta boyunca tekrarlanır. Bu süreç içinde çıbanın aktığı gözlemlenir.
Çay ağacı yağı kürü
Mantar ve sedef rahatsızlıklarına iyi geldiği gibi farklı cilt sorunlarınında çözümüdür. Antibakteriyel özelliklere sahip olduğundan, uygulanan yerde mikrop barınması mümkün depldir.
Malzemeler
1. Elastik bandaj
2. Ilık su
3. Çay ağacı yağı
Bir önceki kompreste olduğu gibi uygulamanın yapılacağı alan ılık su ve sabun ile yıkanır. Pamuğa biraz çay ağacı yağı damlatılır . Çıbanın üzerine sürülür. Eğer cildiniz hassas bir cilt ise bu yağa su katarakta kullanabilirsiniz. Uygulamanın yapıldığı alan daha sonra hareket alanınızı daraltmamak için esneyebilen bir band ile kapatılır. İşlemin bir kaç gün tekrarlamasının ardından çıbanın geçtiği görülür.
Hint Leylağı
Sadece deri değil diş rahatsızlıklarında bile kullanılabilen bir bitki türü olup, birçok anti özelliklere sahiptir. Tesbih ağacı olarak da bilinir.
Malzemeler
1. Su
2. Hint leylağı yaprağı
Su ile leylak yapraklarını hamurumsu bir macun haline getirdikten sonra çıbana doğrudan uygulanır. Sürülen macunu bir müddet beklettikten sonra yıkanır. Macunu gün içerisinde 2 den fazla kullanabilirsiniz.
Soğan Kürü
Soğan kendi başına bir antibiyotiktir ve farklı hastalıklarda da etkili bir ilaçtır. Solunum yolları sıkıntılarında ve balgam söktürmek amaçlı da kullanılan soğan çıban içinde birebirdir. Hiç bir malzemeye gerek olmadan sadece halka halinde doğranan soğan direk çıbanın üzerine konulur ve bekletilir. Kolay ve etkili bir uygulaması olan soğanın çıbanı geçirdiği bilinmektedir.
Kara Merhem
İhtiyol Pomad olarakta bilinen bu merhem yüz yıllardır çıban tedavisi için kullanılan etkili bir macundur. Çoğunluğunu vazelin oluşturur. Sadece çıbanda değil sivilceler içinde kullanılabilir. Günde birkaç kere sürülüp üzeri kapatılmalıdır.
Patates ile Çıban Tedavisi
Patatesin yapısında daha çok nişaşta bulunur. Karbonhidrat sahibi olan patates çıbana iyi gelen besin maddelerindendir. dilimleyip uygulanabileceği gibi ( soğan küründeki gibi) rendelenip suyuda çıkarılabilir. Bu su, pamuk yardımı ile çıbana uygulanır.