Çıban Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Çıban Nedir?

Çıban bir deri hastalığıdır. Deride aniden ortaya çıkar. Bakterilerin etkisiyle oluşan çıban ağrılı bir sürece neden olur ve mikrobik bir deri döküntüsüdür.

Bu döküntünün oluşumu da bakterilerle alakalıdır. Bakteriler kıl köklerine yerleşir ve zamanla çoğalırlar. Bu durum çıbanın ortaya çıkışına neden olur. Çıban, şişliğe, ağrıya, kızarıklığa ve zonklama hissine neden olabilir. Bu duruma tıbbi olarak fronkül denilir.

Çıbanın ortaya çıkışı, kıl köklerindeki bozukluklara dayanır. Kıl keseciğinde ya da yağ bezesi kanalında bakteri oluşumu sonucu olarak çıban ortaya çıkar. Çıbana neden olan bu bakterilere stafilokok denilir ve vücudun kasık, koltuk altı ve burun deliği gibi bölgelerinde yerleşik olarak bulunmaktadır. Çıbana sebep olan bakteri, her türlü ortamda kolay bir şekilde çoğalabilmektedir. Bakterinin vücudun belli bir bölümünde yerleşmesi, çoğalması ve sürekli olarak mikrop üretmesi ile ortaya çıban denen durum çıkmaktadır.

Çıbanın ortaya çıkması belli bir sürecin ürünüdür. Bu sürecin başında bakteriler yağ dokularına yayılmaktadır. Bu bakteriler, yayılma aşamasında, kanın içinde bulunan akyuvarlar ile mücadele ederler. Ancak bu mücadelenin sonunda kazanan taraf olmaz. Bunun sonucunda hem bakteriler hem de akyuvarlar ölür. Bu hücrelerin ölümü ile vücudumuz bilindik bir tepki ortaya koyar. Stafilokok mikrobu hücrelerini ve ölü akyuvar hücrelerini atık olarak değerlendirir ve vücutta bulunan atık madde miktarı artınca atıkların toplandığı bölgede ek bir kese oluşumu başlar. Bu kesenin oluşumu sonrası, kanda bulunan akyuvarlar kesenin içine dolmaya başlar. Eğer deri yumuşaksa keseyi geriye doğru hareket ettirir. Ancak deri sert ise kesenin hareketi vücudun içine doğru olmaktadır. İşte bu şekilde ortaya çıban çıkmaktadır. Bu duruma çıbanın baş vermesi denilmektedir.

Çıban oluşum aşaması genel olarak böyledir. Çıbanın ilk çıktığı zamanlarda genelde sivilce zannedilebilir. Bunun geçerli sebepleri de vardır. Çünkü çıban ilk zamanlarında sivilceden ayırt edilemeyecek kadar küçük durumdadır. Ancak zamanla bakterili bu kısım büyür ve sivilceden farklı bir görünüm kazanır. Şişlik ortaya çıkar ve eğer çıban patlatılacak olursa çıbanın içinde bulunan irin öz nedeniyle tekrar ortaya çıkabilir. Bu yüzden ilk olarak çıbanın içinde irinli öz çıkarılmalıdır.

Vücudun çeşitli yerlerinde sık sık çıban oluşuyorsa bu duruma fronküloz adı verilmektedir. Çıbanın ortaya çıkışı için yaş önemli değildir. Her yaştan insanda çıban ortaya çıkabilir. Ancak şeker hastalığı ve benzeri sistemik hastalıklar olduğunda çıbanların ortaya çıkma sıklığı artar. Vitaminsizlik de çıbanın oluşumunda etkili olan faktörlerden biridir.