Çıban Kremi Nedir

ÇIBAN KREMİ NEDİR ?

Çıban oluşumu genellikle kıl köklerinde ortaya çıkmasına rağmen vücudun değişik bölgelerinde de çıban çıkabilir. El, yüz, göz, sırt ve çoğunluklu olarak kıyafetlerin ten teması olduğu bölgelerde daha çok çıban çıktığı gözlenmiştir.Bazen tedaviye bile gerek kalmadan çıban kendiliğinden iyileşse de deri altı iltihaplanması durumundan rahatsızlık duyulmaya başlandığında başvurulması gereken yöntemlerden birisi krem ile tedavi olabilir. Çünkü; çıban büyüyüp geliştiğinde ağrı vermeye başlar ve bazı durumlarda ateş, üşüme, lenf bezlerinde şişlik gibi etkiler ortaya çıkar. Krem tedavisi özellikle çıban başlangıcında kullanıldığında neredeyse kesin çözüm olarak kabul edilir. Küçük iltihaplanmalarda iz bırakmaz ancak büyük oluşumlarda iz bırakabilir.

Çıban kremi, kara merhem ve İhtiyol Pomad olarak da bilinir. Çıban kremi % 80 Vaseline, İhtiyol, Lanolin’ den oluşur. Bu kremlerin asli amacı oluşan iltihaplanmayı yapısındaki özellikler sayesinde olgunlaştırıp içindeki irini boşaltmak ve temizlemektir. Krem tedavisi uygulanmış ve halen iltihap akmamışsa yapılması gereken tek şey doktora gitmek ve tedaviyi tamamlamaktır.

ÇIBAN KREMİNİN ÖZELLİKLERİ NELERDİR ?

Çıban kremi: iltihap azaltıcı (antienflamatuar), mantar oluşumunu engelleyici ve öldürücü ( anti mikrotik ), yağlanma önleyici ( anti seboreik ), bakteri oluşumunu önleyici, ve oluşan bakteriyi öldürücü ( antik bakteriyel ) ve egzama önleyici ( anti ekzematöz ) gibi özelliklere sahiptir.

Çıban kremi içinde ihtiyol bulunur. Ham petrol ve sülfürik asidin suda çözünmüş haline ihtiyol denir ve çıban kremi , kükürt gibi maddeleri de içinde barındırır. Çıbana uygulandığında cilt tarafından olduğu gibi emildiği için idrarda kükürt miktarının normal seviyenin üstüne çıkmasına sebep olabilir. İdrarda kükürt artışı gerçekleştiği için de doktor kontrolünde ve tavsiyesiyle kullanılmalıdır.

ÇIBAN KREMİ NASIL UYGULANMALIDIR VE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR ?

İltihabın olduğu yüzey sabun ve su yardımıyla güzelce temizlenmeli ve kurutulmalıdır. Çıban kreminin her uygulamasından önce bu işlemi gerçekleştirmek gerekir. Günde iki kere çıbanın olduğu bölgeye sürülüp, gazlı bez kullanılarak hava almasını engellememek için bandaj gevşek sarılmalıdır. İrin akmaya ve çıban iyileşmeye başladığından itibaren günde bir kere krem uygulanması yapılmalı ve çıbanı sıkmak, iltihabı çıkarmaya çalışmak gibi işlemlerden kesinlikle uzak kalınmalıdır. Çıban iltihabı bulaşıcı olabilir ve iltihabın temas ettiği yerler de iltihap kapabilir. Krem uygulaması yapıldıktan sonra , eller ve çıbana temasta bulunan giysilerin tamamı iyi bir şekilde dezenfekte edilmelidir. Bu yöntem uygulandığı takdirde iltihabın bulaşma ihtimali en alta indirgenir.

Süresi değişiklik gösterebilen krem tedavisinde çıbanın büyüklüğü asıl etkendir .

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.