ÇIBAN İZİ KALIR MI

Bilindiği üzere çıban bakteri kökenli bir cilt hastalığıdır. Bakterilerin kıl kökünden girmesi sonucu oluşur ve can yakar. Kaşıntı ile birlikte şişlik ve kızarıklıklar meydana gelir. Herkesde farklı reaksiyon gösterebilir. Belirtileri çeşitlidir. Kimisinde ateş bile yaparken kimisinde halsizlik ve kendini hasta hissetmeye kadar gidebilir. Genelde bu belirtilere sıklık ile rastlanmaz. Beyaz bir sivilce görünümünden ağrılı ve büyük boyutlu çıbanalar oluşabilir. Vücudun her yerinde çıkabilir. En çok ise vücudun yağlı bölgelerinde bulunur. Bunun sebebi stafilakok bakterisinin yağlı bölgelerde daha hzılı yayılmasıdır. Kulak arkası ve ense en sık görüldüğü alanlardır. Çeşitli çıban türleri vardır. Fakat genelinin tedavi yöntemleri aynıdır. Bitkisel yöntemlerin yanı sıra ileri boyutlardaki çıbanlar cerrahi müdahale ile alınabilir .
Çıbanlar geçse bile iz bırakabilir. Birçok kişi için bu izler büyük sıkıntı yaratır. Özellik ile yüz bölgesinde çıkan çıban patlatılamayacağından hem büyük bir çıbanın bu bölgede olması çirkin bir görünüm arz eder hemde çıban sonrasında bulunduğu yerde izi kalır. Bu iki durumda rahatsızlık vericidir. Özellik ile yağ dokusunun olduğu bölgeleri seven bakteri, buralarda çıban çıkmasını sağlar ve yağ bakımından zengin olan bölgelerde çıbanlar daha derinlere nüfuz edebilir. Bu da çıban sonrası iz kalması olasılığını yükseltir. Kahverengi bir iz bırakan çıban, çıktığı bölgede çukurlaşmaya da neden olur. Olgunlaşmasına rağmen herhangi bir müdahale yapılmayan çıbanlar daha geç iyileşmek ile birlikte iz kalma olasılığıda bir o kadar artmaktadır.
Çıban izini geçirmek için kremlerde vardır. Bu kremlerin yanı sıra bitkisel yöntemlerde mevcuttur. Örneğin; yulaf unu ile lekelerden biraz olsun kurtulabilirsiniz. Süt ve balın içine katılarak macun elde edebilir ve yaranın olduğu bölgeye konur. Her cilt tipi farklı olduğundan her formül işe yaramayabilir. Onun için öncelik ile bir doktora görünülmelidir.
Yulaflı kürün yanı sıra yeşil bitkilerde çok faydalıdır. Kanarya otu ve marulu kaynatıp, haşlanan çimen ile karıştırılabilir. İçine birazda ökse otu atılır ve elde edilen karışım sorunlu bölgeye sürülür. Araştırmalar yapılarak daha birçok tarif elde edilebilir. Cildi yenileyen bitkiler, ölü derinin atılmasına yardımcı olan formüller ile eski görünüme yeniden kavuşulabilir.
Çıban izi zor geçebilir. devamlı farklı tarifler ve ilaçlar kullanılabilir. Şu ana kadar hiçbir ilacın fayda etmediği çıban türü çıkmamıştır.

Birçok sağlık problemi temizliğe dayalıdır. Mikrop ve bakteri çevremizdedir ve bunun bilincinde olup temizliğe önem verilmelidir. Çıban hem temizliğe hemde sağlıklı beslenmeye dayalı bir sorun olup sonrasında bile dikkatli davranılmalıdır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.