ÇIBAN DUASI

Vücutta çıban çıkması , hem acı vermesiyle, hem de görüntüsüyle kişiyi oldukça rahatsız eden bir durumdur . İlaçlarla tedaviyi ihmal etmemekle beraber, birtakım dualarla da manevi tedaviye başvurulmalıdır. Hastalıklar için genel olarak okunan dua ve ayetler olduğu gibi , her hastalığa özel olarak okunan dua ve ayetler de vardır. Çıban için Peygamberimizden ve alimlerden nakledilen dua ve ayetler şunlardır:

● İlk olarak hurmeten Peygamberimizden bize gelen duayı bildirelim :

Peygamberimiz bir gün hanımlarından Zeynep binti Cahş’ın parmağında çıban çıktığını farketti. Sonra ona evde şifalı bir ot ,yara tozu veya sürme gibi çıbana iyi gelecek bir şey olup olmadığını sordu. ( Yara tozu, Hindistan’da yetişen , kokulu kamıştan yapılmış toz halinde bir ilaçtır.) Annemiz “Var” diyerek ilacı kendisine getirince, ilacı annemizin çıbanının üzerine uzerine koydu ve şu duayı okudu:

اَللَّهُمَّ مُطْفِى ءَ ا لْكَبِيرِ وَ مُتَكَبِّرَ ا لصّغيِرِ ، أَطْفِءْهَا عَنّيِ

‘Allahümme mutfiel kebîr ve mukebbir’as sagîr ve atfi’ha annî. (Uyarı: Türkçe okuyuşun verilmesi ,sadece doğru okuyup okumadığında tereddüt edenler içindir. Kuran okumayı hiç bilmeyenler duanın anlamıyla dua ederlerse daha iyi olur.)

Duanın Türkçe anlamı : “Allahım! Sen büyükleri söndüren ,küçükleri de büyültensin. Onun ateşini söndür, benden gider.”

Annemiz Efendimizin bu uygulamasından sonra çıbanın yok olup gittiğini söylüyor.

● Çıban için tavsiye edilen diğer dua ve ayetler ise şunlardır:

-Sürekli çıban çıkmasından şikayetçi olanlar, ikindi namazından sonra Buruc Sûresi okumayı adet edinirlerse çıban illetinden kurtulurlar.

-Taha süresinin 105. , 106. ve 107. ayetleri sırasıyla bir kağıda yazılıp bir kaba konur. Üzerine menekşe yağı dökülür. Bir süre beklettikten sonra bu yağ çıbanın üzerine bu ayetler okunarak sürülür. Sadece rahatsız bölgenin üzerine okunup meshedilmesinde de fayda vardır.

– Çıbanın üzerine 7 kere Kalem sûresinin 12-20. ayetleri okunur. Her bir okuyuşta 20. ayet 7 defa tekrar edilir.

– Âli Imran sûresi 151. ayet ile Fetih sûresinin son ayetleri temiz bir tabak içerisine yazılır. Zeytin yağı ile bu yazı silinerek çıbanın üstüne sürülür. Eğer derin veya sürekli tekrar eden bir çıban ise, bu ayetler zemzem, gülsuyu veya doğal kaynak suyu ile silinir ve bu suya aynı ayetler yirmi sekizer kez okunur. Bu su 3 gün boyunca içilir. Çıbanın şiddetine göre bu işlem 3-5-7 defa yapılır.

– Şifa için çıban geçene kadar 7 veya 41 Fatiha sûresi okunur.

– Ayrıca çıban türü cilt hastalıklarını ibadetlerine devam eden ,salih kimselere okutmakta da şifa vardır. Zira Peygamberimiz (s.a.v.) ” Müminin mümine duası kabul olur ” buyurmuştur.

Hastalıkları dua ile iyileştirmede en çok dikkat edilecek nokta, inanç konusudur . Duanın gücüne ve ayetlerin şifasına inanmak, iyileşme için gereklidir.