Çıban Çeşitleri Belirtileri ve Tedavisi

Çıban Çeşitleri

Çıban, farklı büyüklükte oluşan, içi irin dolu kabarıklıklara verilen addır. Bakteriler kıl kökünden içeri inerek cilt tabakasının altına ulaştığında ortaya çıbanlar çıkar. İltihaba neden olan bu bakteriler, farklı şekillerde çıbanlara neden olabilir. Ancak temelde her çıbanın oluşum nedeni bakterilerdir.

Çıban çeşitlerinden ilki kan çıbanıdır. Kıl dibinin iltihaplanması sonucu oluşurlar. Çıbanın en çok ortaya çıktığı bölge, giysilerin ciltle temasta olduğu alanlardır. Örneğin sırt bölgesi, koltuk altı, kaba etler ve ense çıban oluşumuna müsaittir. Ciltte kaşıntının artması ile ortaya çıkan kan çıbanı, sonrasında ağrıya neden olur ve büyür. Kılın etrafı kızarır, şişer ve sertleşmeye başlar. Kıl dibinde irin birikmeye başlar. Bu birikim kırmızı bir şişkinliğe dönüşür ve bu sırada ağrılar da artmaktadır. Bu durum hastanın ateşinin yükselmesine neden olabilir. Çıban, birkaç gün içinde akmaya başlar ve orada bir boşluk oluşur. Çıban iz bırakarak iyileşir ancak tekrar çıban oluşumuna da rastlanır. Sık sık tekrar eden çıban oluşumu ile fronküloz adı verilen durum ortaya çıkmış olur. Burun ve dudak çevresinde oluşan çıbanlar çok daha tehlikeli olmaktadır.

Şirpençe: Şirpençe ya da karbonkül, kan çıbanlarının fazla sayıda olması ve hem derine hem de çevreye doğru genişlemesi ise ortaya çıkar. Birçok sayıda çıban olmasına rağmen sanki tekmiş gibi görünürler. Oldukça sert bir yapısı vardır ve dokunmak dahi ağrıya sebep olur. Hastada halsizlik, titreme, yüksek ateş ve baş ağrısı görülür. Birkaç günde çıbandaki iltihap dışarı akmaya başlar. Mikroplar kana karışırsa ölüme sebep olabilir. Oldukça dikkatli bir tedavi süreci uygulanır.

Şark çıbanı adı verilen bir diğer türde ise iklim şartları ön plana çıkar. Halep çıbanı ya da yıl çıbanı olarak da bilinen şark çıbanı, doğuda ve güneydoğuda çok daha yaygındır. Şark çıbanının ortaya çıkışında leishmania tropica adı verilen bir kamçılı parazit etkili olur. Hastalık, tatarcık sineğiyle bulaşabilir. Hastalık sessizce ilerleyebilir. Kuluçka süresi 16 aya kadar çıkabilmektedir. Sineğin ısırdığı bölgede küçük, pembe bir leke oluşur ve bu leke 2-3 gün içinde kabarır. Kabardıkça rengi koyulaşan bölge iyice sertleşir. Şark çıbanının tamamen iyileşmesi minimum 1 yıl sürmektedir. Tedavi uygulanmazsa yara halini alır ve üzeri kabuk bağlar. Kabuklanmanın alt kısmında çıkıntılı, pütürlü bir tabaka oluşur. Bunlara çivi belirtisi denilmektedir. Sonrasında şark çıbanı iz bırakarak iyileşir. Şark çıbanı çıkan kişilerde bir daha asla şark çıbanı oluşumuna rastlanmaz.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.