ÇIBAN BELİRTİLERİ

Çıban vücutta ortaya çıkar ve bakteri sorunudur. Yayılabileceği gibi tek bir noktada da kalabilir. Kan çıbanı daha çok geç iyileşir ve geç olgunlaşırken diğer çıban türleri hızlı büyüme gösterip kolay tedavi edilebilirler. Deride kızarıklıklar meydana getirir.Bu çıbanın ilk belirtisi sayılabilir. Hızlı bir şekilde değişim gösterir ve olgunlaşır. Kızarıklığın ardından kaşıntıya sebep olur ve bu kaşıntılar çıbanın iltihaplanmasını tetikleyebilir. Beyaz bir sivilce görünümünde ortaya çıkan çıban hızlı bir şekilde irin toplamaya başlar. Vücudumuzda, bu tür bakterilere karşı mücadele eden hücresel bir organizma vardır. Bunlara akyuvarlar denir. Bu akyuvarların, bakteri vücuda girdiği anda vücudu savunmaya geçmesi ile çıban belirtileri ortaya çıkar. Yağ sivilcesi sanılabilir. Fakat çabuk değişim gösterdiği için bu yanılgıdan çıkmak gerekir. Nitekim olgunlaşmadan patlatılan çıban daha kötü sonuçlar doğurabilir. Giderek büyüyen çıban, ağrılı bir süreç yaşatır. Yanma ve kaşınının yanı sıra sert bir çıban oluşur. Bu sertlik çıbanın içerisindeki iltihabı akıtmasına engel olabileceğinden bir takım uygulamalar ile çıban yumuşatılabilir. Yaş gözetmeksizin herkeste çıban oluşabilir. Çevrede bulunan bir bakteri türü olan stafilakok adı verilen bakteri çıbana sebep olur ve insan vücudunda genellik ile burunda bulunur. Çıbanların en acı vereni burun ve ağız ksmında çıkanlardır. Kesinlik ile patlatılmamalıdır. Çıbanlar vücudun her yerinde çıkabileceği gibi genel olarak görüldüğü bölgelerde vardır. Ense arkası, koltuk altı gibi kısımlarda ve yağ dokusunun yaygın olduğu baldır, kalça ve makat kısmında daha sıklık ile görülür. Vücutta çıban oluşmaması için devamlı temiz tutulmalıdır. İlk belirtiler ortaya çıktığında yapılacak çok bir tedavi yoktur. Kaşımamak ve ılık su ve sabun ile yıkamak etkili olabilir. İlerleyen bir çıban söz konusu olduğunda ise doktora müracat edilmelidir. İlk etapta antibiyotik kullanılmaz fakat yayılan bir çıban oluşumu var ise antibiyotik ile tedavi olabileceği gibi ameliyatta söz konusudur.

Çıban belirtileri arasında halsizlik de olabilir. Sıklık ile görülen bir belirti olmayıp nadir rastlanır. Bazı çıbanlar ateşlenmeye de sebep olur. İlk bulgular çıban şüphesini yaratmaz ve hatta çıban tam anlamı ile oluşana kadar çıban olduğu anlaşılamayabilir. Hakkında bilgi sahibi değil isek çıbana dokunulmamalıdır.

Çıban, bebeklerde bile görülebilen bir cilt hastalığıdır ve kaşıntıya sebep olur. Vücudunda kızarıklık olan bir bebeğin doktora götürülmesi şarttır. Kaşıntıdan canı yanıyor olabilir ve bilinçsiz ebeveynler bunu anlayamadığından bebek acı çekebilir. Sorun anlaşıldıktan sonra ılık ve ıslak bir bez ile bebeğin vücudu sarılabilir ve kaşıntı ağrı gibi şikayetler azaltılabilir.