ÇIBAN AMELİYATI

Çıban vücuda giren ve yerleşmeye çalışan bakteri ile akyuvarlar denilen hücresel organizmanın çatışması ile oluşan iltihaplı bir apsedir. Bu apse çok ağrı verici ve kanlı da olabilir. Genelde kendiliğinden akar ve bir takım bitkisel yollar ile tedavi edilebilir. Fakat ilerleyen bir çıban sorununda doktor muayenesinden sonra antibiyotik tedavisine de geçilebilir. Bu tedavi çoğu zaman cevap vermez. Bunun sebebi vücudun çıbanın bulunduğu bölgeyi otomatik bir şekilde şişkin bir duvar ile çevrelemesidir. Bu duvar çıbana sebep olan bakterinin, vücuda yayılmasını engellemek için oluşur. Bu engelden antibiyotiklerde geçemez. Bazı dozajtaki antibiyotikler geçseler bile çıban tam anlamı ile ortadan kaldırılamaz. Bu durumda çıbana cerrahi müdahale gerekir. Lokal anestezi uygulanan bu ameliyatta, oldukça ağrı oluşturan çıban alınır. Bu basit ameliyata “Apse Drenajı” adı verilir.
Çıban Ameliyatının Uygulanış Biçimi
Öncelik ile çıbanın bulunduğu bölge ve çevresi dezenfekte edilir. Bunun sebebi çıbanın içindeki bakterinin vücutta yayılmasını önlemektir.Bilindiği üzere çıban, içi irin ve iltihap dolu bir apsedir ve bu apsenin boşaltılması için çıbanın üzerine küçük bir kesik atılır. Bu kesik vesilesi ile çıbanın içerisindeki apse akıtılır ve ve boşaltılır. Bu işlemden sonra ameliyat son bulur. Tekrar iltihap toplanmaması için çıbanın kesik olan kısmı açık bırakılır ve kapanmaması için devamlı pansuman yapılır. İçeride kalan irin var ise kesik olan kısımdan akacaktır. Bakterinin tekrar vücuda nüfus etmemesi için bölge sürekli olarak dezenfekte edilmeli ve pansuman yapılmalıdır. Temiz tutulmalı ve irinin akışı önlenmemelidir. Ameliyatın ardından yaranın üzeri gazlı bez ile kapatılıp, ameliyat sonlandırılır.
Vücudunda Çıban Bulunanlar Ne Yapmalı?
Vücudunda çıban bulunanlar, çıbanı patlatmamalıdır. Çıbanın içindeki bakteri çevreye yayılıp, vücudun başka yerlerinde de çıban çıkmasına sebep olur. Çıban olan kişiler, kesinlik ile eşyalarını paylaşmamalıdır. Traş gereçleri ve özellik ile havlu çıbana sebep olan bakterinin bulaştığı yerlerdir. Bu bakteriler uzun süre cansız varlıkların üzerinde sağ kalabilme yetisine sahiptir. Bu neden ile bu eşyalara dokunan kişilerede bulaşır. Kıyafetler başkaları tarafından giyilememeli, çıbana tedavi amaçlı kullanılan sargı bezleri yada merhemler başkaları içinde kullanılmamalıdır. Ameliyat sonrası temiz bir çevre gereklidir. Bakterinin bulaşmış olabileceği her yer temizlenmelidir. Vücut devamlı su ve sabun ile temas halinde olmalıdır. Yağlı bir cilt ve yağlı yemekler, uygunsuz beslenme biçimi, bedenin yıkanmaması gibi nedenler çıbanı meydana getiren etkenlerdir. Vücuda yerleşmesi sonucunda daha tehlikeli hastalıklara sebep olan çıban bakterisi, temiz bir çevrenin olduğu yere yaklaşamaz.