Bulaşıcı Hastalıklar Belirtileri ve Tedavisi

Özellikle az gelişmiş ülkelerde sıklıkla görülen bulaşıcı hastalıklar, hastalıklar grubunda ilk sırayı almaktadır. Bulaşıcı hastalıklar taşıdığı riskler nedeniyle ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Diğer hastalıklara göre etkisini çok daha çabuk gösteren bulaşıcı hastalıklar mutlaka tedavi edilmesi gereken hastalıklardandır. Bulaşıcı hastalıklar çeşitli yollarla vücuda girmektedir. İçme suyundan, alınan gıdalara kadar birçok şekilde vücuda girerler. Bu hastalıklar tedavi edilmediğinde kişinin hayatını olumsuz yönde etkilemektedir. Genellikle hastalığa neden olan mikrop ve bakteriler, hastalığın etkisini gösterdiği ilk andan itibaren bağışıklık sistemi başta olmak üzere birçok vücut fonksiyonuna zarar vererek vücut direncini düşürmektedir. Ülkemizde de sık görülen bulaşıcı hastalıklar, kişiyi etkisi altına aldıktan sonra tedavi edilmediği takdirde ve uzun süre devam ederse kişinin hayatını kaybetmesine neden olabilir. Özellikle çocuklar ve yaşlılar bulaşıcı hastalıklar konusunda risk altındadır. Bu nedenle bu tür hastalıkların belirtilerinin görüldüğü ilk andan itibaren doktora başvurulmalıdır.

Bulaşıcı Hastalıkların Belirtileri

Bulaşıcı hastalıkların türüne göre farklı belirtileri bulunmaktadır. Ancak, genellikle bulaşıcı hastalıkların belirtileri;

Yüksek ateş,

Aşırı halsizlik,

Orta vadeli ya da şiddetli baş ağrıları,

Vücudun bazı bölgelerinde meydana gelen ağrılar,

İştahın ani olarak ya da hastalığın seyrine göre yavaş yavaş kesilmesi,

Başlıca Bulaşıcı Hastalıklar

Domuz gribi hastalığı,

Çiçek hastalığı,

Grip hastalığı,

Zatürre hastalığı,

Tetanos hastalığı,

Sıtma hastalığı,

Aids hastalığı,

Kızamık hastalığı,

Tifo hastalığı,

Dizanteri hastalığı,

Verem hastalığı,

Kuduz hastalığı,

Difteri hastalığı,

Sıtma hastalığı,

Kolera hastalığı, en sık görülen bulaşıcı hastalıklardandır.

Bulaşıcı Hastalıklardan Korunma Yolları

Birçok bulaşıcı hastalığın aşısı bulunmaktadır. Bu nedenle, kişilerin düzenli olarak aşılarını yaptırmaları gerekmektedir. Düzenli aşı yaptırıldığı takdirde bulaşıcı hastalıklardan korunmak mümkündür.

Birçok bulaşıcı hastalığın meydana gelmesine içme suyunun hijyenik olmaması neden olmaktadır. Bu nedenle gerekirse arıtma cihazları kullanılmalıdır.

Adından da anlaşılacağı gibi bu hastalıklar kolaylıkla kişiden kişiye bulaşırlar. Bu nedenle bulaşıcı bir hastalığa yakalanan kişinin yanında bulunmamak ve onunla temas etmemek gerekir. Hatta aynı ev içinde hasta kişinin kullandığı eşyalar kullanılmamalıdır.

Bulaşıcı hastalığa yakalanan hastalardan uzak durmanın yanı sıra bu hastaların havlu, çatal, kaşık ve yemek kaplarının kullanılmaması gerekir.

Beslenmeye dikkat etmek ve vücudu devamlı kuvvetli tutmak gerekir.

Düzenli bir yaşam tarzı ve spor yapmak önemlidir.

Vücut temizliğine dikkat etmek ve başkalarının eşyalarını kullanmamak gerekir.

Sebze ve meyveleri yıkamadan tüketmemek gerekir.

Bulaşıcı Hastalıkların Tedavisi

Bulaşıcı hastalıkların türlerine göre tedavi yöntemleri değişkenlik göstermektedir. Ancak, birçok bulaşıcı hastalıkların tedavisi genel olarak, aşı ve antibiyotik tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Bu tedavi yöntemleri sayesinde birçok bulaşıcı hastalık tedavi edilebilmektedir. Bazı durumlarda hasta hastaneye yatırılarak tedavi edilmektedir. Bulaşıcı hastalıkların bazıları müdahale edilmediği takdirde ölümcül olabilmektedir. Bu nedenle hastalığın ilk belirtilerinin görülmesinden sonra derhal doktora başvurulmalıdır.