Buğday Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi

Buğday Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

Tahıl ürünlerinden biri ve en önemlisi olan buğdayı, buğday hastalıkları olumsuz yönde etkilemektedir. Buğday, tarlaya ekilmesinden, filizlenmesine kadar birçok zirai işlemden geçmektedir. Ekimi sonbahar aylarında yapılan buğday, tek bir tohumdan ekilen ve tek bir gövdeden büyüyen aynı zamanda bu tek tohumdan birçok tohumun oluşmasını sağlayan oldukça bereketli bir bitkidir. Buğdayı dış zararlılardan korumak için ilaçlama ve gübreleme işlemi yapılır. Aynı zamanda gübreleme işlemi ile buğday daha fazla gelişir ve daha fazla ürün verir. Buğday, kışın ve ilkbaharda aldığı yağışlarla daha fazla gelişir. Daha sonra temmuz ve ağustos aylarında buğdayın hasatı yapılır. Buğday içeriğindeki zengin içeriklerden dolayı önemli bir besin kaynağıdır. Bu önemli besin kaynağı bazen dışarıdan gelen hastalıklar yüzünden zarar görmektedir. Bu hastalıklar buğdayın verimini ve kalitesini düşürür. Bu da çiftçilerin ekonomik anlamda zarar görmesine neden olur. Bu hastalıklardan korunmak için bazı ilaçlar kullanılmaktadır.

Buğday Sürme Hastalığı

Bir başak hastalığı olan sürme çeşitli adlarla anılmaktadır. Buğday sürmesi denilen bu hastalık kör adı verilen hastalıklı taneden oluşmaktadır. Hasat zamanı ezilen bu sporlar toprağa ya da sağlam buğday tanesine bulaşır. Bu tohumlar diğer tohumlarla beraber ekildiğinde beraber çimlenir. Oluşturdukları hif adı verilen hücre ile tohumu hasta ederler. Bitkinin gelişmesi esnasında bitkinin bünyesine katılır ve başağa kadar ulaşır. Burada çoğalan misel tanenin içini sporla doldurur. Bu sporlar bitkinin hastalanmasına neden olur. Bu hastalık için çeşitli zirai ilaçlamalar yapılmaktadır.

Buğday Pas Hastalıkları

Buğday pas hastalıkları, üçe ayrılır. Sarı pas hastalığı, kara pas hastalığı ve kahverengi pas hastalığı olarak adlandırılan bu hastalıklardan sarı pas hastalığı, buğdayın üst kısmında dikişe benzeyen sarı püsküllerden oluşur. Dikişe benzeyen bu noktaların içinde sporlar bulunur. Bu sporlar uygun koşullarda diğer buğdaylara bulaşır. Bunların etkin hale gelebilmesi için yağışlara ihtiyaç vardır. Kahverengi pas hastalığı, aynen sarı pas hastalığındaki etmenlere benzemektedir. Bu hastalıktaki spor türü kendisini yaz aylarında yayarak çoğalır ve etkisini gösterir. Bu sporlar yayılarak buğday tomurcuğuna kadar gelir. Zamanla yayılarak diğer buğdaylara da bulaşarak hastalanmalarına neden olur. Son olarak kara pas hastalığı da, diğer iki pas türüne göre daha farklıdır. Bu hastalık yayılışını hastalıklı tohumlar üzerinden yapmaktadır. Bu hastalık kışın oluşmaktadır ve nem ile sporlar çoğalmaktadır. Yayılan bu sporlar tomurcuğa kadar ulaşır ve çimlenerek enfeksiyona neden olur. Bu sporların yayılmasının önlenmesi için çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır.

YORUMLAR YAZ

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.