BUERGER HASTALIĞI Belirtileri ve Tedavisi

BUERGER HASTALIĞI

Buerger hastalığı, akciğer ve kalp hastalıkları gibi rahatsızlar sigara içen bireylerde görülen ve erken yaşta istenmeyen sonuçlar doğuran bir rahatsızlıktır. Ancak Buerger, sadece sigara bağımlıları veya aşırı derece sigara dumanına maruz kalmış pasif içicilerde görülmektedir. Buerger rahatsızlığına yakalanma yaşı genelde 30 ile 50 yaşları arasındadır. Özellikle bu rahatsızlık erkeklerde görülmekte ve rahatsızlığı tetikleyen ana faktör sigara olarak belirlenmektedir. Ancak son yapılan bilimsel araştırmalara göre bayanlarda da görülmeye başlanmıştır.

BUERGER NEDİR’

Buerger rahatsızlığı, çoğu zaman bireylerin ayak damarlarında, el veya kol damarlarında tıkanma şeklinde görülmektedir. Damar tıkanmasının ana sebeplerinden biride sigara dumanıdır. Ayrıca damar tıkanıklığı vücudun kan dolaşımını engeller ve dolaşan kanın minimum seviyeye inmesini sağlar. Buerger hastalığı ilerlediği taktir de, parmak uçlarında ağrı, vücutta oluşan yararların uzun süre iyileşmemesi ve kangrene kadar giden kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Ayrıca tedavi edilmediği taktirde, parmakların ve ayakların kesilmesi gibi ağır sorunlarda ortaya çıkarmaktadır. Bu hastalığa yakalanan bireylerin birçoğu, parmak ya da ayak ampütasyonu yapmak zorunda kalmaktadır.

BUERGER HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

Buerger hastalığına yakalanan bireylerin ayaklarında ve bacaklarında ağırılar oluşmaya başlar. Ayrıca rahatsızlık ilerledikçe ağının şiddeti ve süreleri artmaya başlar ve damarların tıkanmasına neden olur. Vücut hareketsiz kaldığı anda bile gelen kan miktarı yetersiz olduğu için ağrılar daha sık görülmeye başlamaktadır. Hatta birey, gece uyurken bile ağrıları hissetmeye devam eder ve uyanıp bacaklarını yataktan aşağı doğru sarkıtmak ister. Buerger hastalığının diğer bir belirtisi ise, kişi sürekli üşüme hissine kapılmakta ve ayaklarına giden kan miktarı yetersiz olduğu için, cilt rengin de solmalar gözükmektedir. Ayrıca ayaklarda oluşan yaralar uzun bir süre boyunca iyileşmez ve yine ayak parmaklarında çürüme başlar.

Hastalık genel olarak sigara için bireylerde gözükmektedir. Belirtileri tamamen damar tıkanması veya daralması sonucu gelişen yetersiz kan dolaşımdan kaynaklanmaktadır. Ayrıca ayakta, baldırlarda ve yürüme sırasında oldukça ağrı hissi verir. Bu hastalığı yakalanan bireylerin vücut kılları da dökülmeye başlamaktadır. Oluşan kızarıklar ise, ayak tırnaklarının çürümesine ve parmaklarda morarma oluşumunu başlar. Buerger hastalığına yakalanan bireyler, fazla zaman kaybetmeden uzman bir doktora gitmesi gerekir. Aksi taktirde istenmeyen sonuçlar ile karşılaşabilir.

HASTALIĞIN TEDAVİSİ

Hastalığının tedavisi, bu hastalığın oluşmasında en büyük rol oynayan sigaranın, vücuttun uzaklaşması ile mümkündür. Sigaranın bırakılması, hastalığın ilerleyişini durdurul ve vücutta oluşan yaraların iyileşme süresini hızlandırır. Ayrıca küçük çapta damarların açılmasını ve kan dolaşımın hızlanmasını sağlar. Buerger hastalığının tedavisi, tıkanan damarların açılması ile mümkündür. Ayrıca uzmanlar tarafından verilen kas gevşetici ilaçları, ayakların kesilmesini engelleyebilir.