Brusella Hastalığı Belirtileri İle Tedavisi

Brusella, belirtileri bildik birçok hastalıkla aynı olan bir hastalıktır. Bruselloz asında bir virüsle bulaşan hastalık, pek yaygın görülmese de, her geçen gün yeni bir hastalığın ortaya çıktığı günümüzde, farklı kesimlerde kendini gösteren bir hastalıktır. Hastalık, genelde iyi huylu bir hastalıktır nacak her hastalık gibi, vücut işleyişini olumsuz etkilememesi adına tedbir almayı gerektirmektedir.

Brusella Hastalığının Belirtileri

Bruselloz virüsü insanlara, keçi, koyun ve inek eti ile sütünden bulaşmaktadır. Hastalık bulaşıcıdır. Hayvanlarda görülen hastalığın, nadir olarak insanlara geçtiği de görülmektedir. Kırım ateşi ve Akdeniz humması olarak da bilinen brusellayı çoğu kişi Akdeniz humması diye tabir eder.

Ağrı: Brusella hastalığı, vücudun çeşitli yerlerinde ağrıya sebep olur. Bu ağrılar, sırt, boyun, bilek ve diz bölgelerinde görülebilir.

Yeme bozukluğu: Enfeksiyonel birçok hastalık, kişilerde iştah kaybına neden olmaktadır. Brusella hastalığı da iltihabik bir hastalık olduğundan, bağışıklık sistemi üzerinde olumsuz etki yapar. İştah azalması, hastalığın doğal bir sonucudur.

Kilo kaybı: Enfeksiyona bağlı oluşan brusella, hastalarda yeme bozukluğuna neden olduğundan, hastalık süreci boyunca kilo kaybına da neden olur.

Terleme: Terleme, günlük yaşamda bazı aktiviteler sonrasında herkeste görülse de, zamansız ve nedensiz terleme brusella hastalığının belirtisi olabilir. Terlemenin şiddetine göre mutlaka gereken sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Bilinç kaybı: Hastalığın ağır belirtileri, hastalarda zaman zaman bilinç kaybına neden olmaktadır.

Kalp ve dalak büyümesi: Brusella hastalığının belirtileri arasında kalp ve dalak büyümesi de vardır ancak bu belirtiler oldukça ciddi belirtilerdir ve herkeste görülmez.

Karaciğer büyümesi: Karaciğer büyümesi de, hastalığının bir işareti olabilir. Ancak, bu gibi ağır belirtilerde, hastaların mutlaka profesyonel bir tedaviye ihtiyaçları vardır.

Ateşlenme: Viirüs kayanaklı her hastalık, kişide ateş yapar. Brusella da, şiddeti farklı olan ateşlenmelere neden olabilmektedir.

Brusella Hastalığının tedavisi

Bruselloz virüsü, insan vücudunda uzun süre yaşayabilme özelliğine sahiptir. Bu da tabi ki, hafif belirtiler haricinde kalp ve diğer önemli organlar üzerinde daha farklı hastalıkların oluşmasına neden olabilir. Bunun için, mutlaka gereken tekniklerle tedavi başlatılmalıdır. Brusella hastalığının tedavisi için, kişiye ayrıntılı bir muayene sonrası teşhis koyulur. Hastalığın kesin tanısı konulduktan sonra, virüsün etkilerinin azaltılması ve belirli bir süreçte yok edilebilmesi için ilaç tedavisine başlanır. Kullanılan ilaç antibiyotiktir ancak kişiye özel bir tedavi uygulandığından, verilen ilaçlar hastadan hastaya farklılık göstermektedir.

İlk evrelerde teşhis edilen brusella hastalığı, iki ya da üç aylık bir süreçte virüsün vücuttan atılmasıyla sonlandırılmış olur. Bu sayede, hastalığın kronikleşmesi de önlenir. Ancak, ilk zamanlarda teşhis edilmeyip tedavisine başlanmayan hastalık, sonradan daha farklı organlarda hasara neden olabilir. Kalp, karaciğer ya da dalak gibi organlarda hasara neden olursa, tedavi daha da zorlaşır ve süreç uzar. Bu nedenle, belirtisi diğer hastalıklara benzeyen durumlardan biri ortaya çıkarsa, her ihtimale karşı önlem almakta ve bir hekime başvurmakta fayda vardır.