Boyun Tutulmasının Nedenleri

Boyun Tutulmasının Nedenleri

Kişinin boynunu hareket ettirememesi ya da zor hareket ettirmesi, hareket esnasında boyun kaslarının aşırı şekilde kasılması gibi durumlara boyun tutulması denilmektedir. Boyun tutulması durumunu her yaştan insan yaşayabilir. Peki ya boyun tutulması neden olur? Bu sorunun cevabı aslında çok fazladır çünkü byun tutulmasına neden olabilecek bir çok şey vardır. Bu nedenlerin içinde en çok rastlanan etken ise uyurken yanlış pozisyonda yatmaktır. Yatarken başınızı yastığa düzgün koymadığınız için oluşan boyun tutulması sabah uyandığınızda fark edilecek duruma gelmiştir. Boyun tutulmasına neden olan etkenler arasında en çok görülenlerden diğeri ise rüzgarda ya da cereyanda kalmaktır. Boyun tutulmasına neden olan diğer şeyler ise doğuştan gelen hastalıklar, bazı kas rahatsızlıkları ya da daha önce geçirilen ameliyarlar gibi bir çok soruna bağlı olarak oluşabilir. Ayrıca ağır yk taşımak, sürekli sabit bir şekilde oturmak, bilgisayar başında uzun süre vakit geçirmek, hareketsiz durarak uzun süre çalışmak ya da kitap okumak gibi bir çok faktörde boyun tutulmasına sebep olabilmektedir.

Boyun Tutulmasına Neden Olan Hastalıklar

Diş Sıkmak: Çoğu kişi tarafından bilinmese de diş sıkmak sonucu oluşan boyun tutulmaları sık rastlanan bir durumdur. Uzun süre dişleri sıkmak çene ekleminde ki kasların gerilmesini sağlayarak boyun tutulmasına neden olabilmektedir. Özellikle geceleri dişlerini sıkarak uyuyanlar sabah uyandıklarında boyun ağrısı çekerek uyanabilirler.

Boyun Fıtığı: Boyun fıtığı, boyun kaslarının sıkışması sonucu ile oluşan bir hastalıktır. Bu sebeple boyun fıtığı olan hastalarda boyun tutulması gibi rahatsızlıklarda görülebilir.

Bademcik İltihabı: Bademcik iltihabı boğaz ağrılarına neden olmaktadır. Bu ağrılar boyun tutulmasına da neden olabilmektedir.

Diş Problemleri: Diş problemleri ve çene yapısının bozuk olması da boyun tutulmasına neden olan faktörler arasında bulunmaktadır. Özellikle alt çenesi üst çenesine göre önde olan insanlarda boyun tutulması sıklıkla gözlemlenmektedir.

Yirmi Yaş Dişi: Yirmi yaş dişleri çıkarken bazı kişilere sorun çıkarabilmektedir. Sorunlu çıkan yirmi yaş dişleri çenenin kasılmasına neden olarak boyun kaslarımızı da gerer ve böylece boyun tutulması meydana gelir. Bazen dişler de hiç bir ağrı yokken bu tür rahatsızlıklar boyun da ağrı olarak kendini gösterebilir.