BOYUN KIRILMASI BELİRTİLERİ VE TEDAVİSİ

Boyun kırılması tıbben çok ciddi travmalar arasında yer almaktadır. Boyun kırılması ile gelen vakaların birçoğunda hayati risk bulunmaktadır. Çünkü insanda beyni besleyen damarlar boyundan geçmektedir. Olası bir boyun travmasında bu damarlar zedelenebilir. Beyine kan gitmediğinde ise tüm organların iflas etmesi söz konusudur. Bu durumda vücut fonksiyonları yerine getirilemez. Boyun kırılmasının neden olduğu bir diğer tehlikeli durum da solunumun durmasıdır. Alınan darbe büyükse solunum kası zedelenebilir ve solunum tamamen durabilir. Boyundan geçen sinirler zedelendiğinde ise bireyin sakat kalma ihtimali söz konusudur. Her üç ihtimal de insan hayatı açısından ciddi sonuçlar doğurmaktadır. Boyun kırılmasında erken müdahale ile hasta kurtulabilir. Ancak öncelikle boyun kırıklarının belirtilerini bilmek gerekmektedir.

Boyun Kırılması Belirtileri nelerdir?

Boyun kırılmasının kendi içinde türleri mevcuttur. Bu türleri bilmek değerlendirme açısından önem taşır. Sadece boyundaki omurlar zarar görmüşse boyunda ufak çökmeler meydana gelmektedir. Hem omurlar hem kaslar zarar görmüşse; boyundaki çökmeler dışında yırtılmalar, dışarı çıkmış omurlar da görülebilir. Bu durum oldukça tehlikelidir ve ileri derece yaralanma kapsamına girer. Üçüncü türde ise hem omurlar zarar görür hem de içindeki diskler hasar alır. Dıştan şekil bozukluğu olarak yansısa da büyük sonuçlar doğurabilmektedir.

– Boyun kırılmasının en temel belirtisi, şiddetli ağrılardır. Genelde bu ağrılar dindirilemez ve müdahale gerektirir.
– Kol kaslarının düzenli çalışmaması, tutmada zorluk, parmakların uyuşması da boyun kırılması belirtileri arasında yer almaktadır.
– Boyunu çevirememe, boynun sabit tutulması isteği, dönüşlerde yaşanan şiddetli ağrılar görülebilir.
– Hem boyun bölgesinde hem de vücudun farklı bölgelerinde görülebilen şişlik ve morluklar oluşur.
– İleri derecedeki travmalarda kollarda ve ayaklarda felç durumu söz konusudur. Böyle durumlarda hastaya sağlık ekibi dışında kimse müdahale etmemelidir.
-Boyunda açık yaralar oluşabilir. Bu belirti yukarıda bahsettiğimiz şiddetli yaralanmalardandır. Kesinlikle müdahale edilmez.

Boyun Kırılması Tedavileri

Boyun kırılması tıbbi müdahale gerektiren bir travmadır. Boyun kırılmasından şüphelenilen hastalar bulunduğu yerden kaldırılmaz, sağlık ekibinin gelmesi beklenir. Hastanelerde boyun kırılmasının tespiti için öncelikle tomografi ve mr çekilmektedir. Bu işlemlerle boyundaki travmanın derecesi belirlenir. Tedavi sürecinde ise hastalara göre farklı yöntemler uygulanmaktadır.

Cerrahi Operasyon: Cerrahi operasyon ile düzeltilebilecek hastalarda hasarlı omurlar onarılmakta, kaslarda yırtıklar varsa dikelmekte, parçalanan kemikler yerine platin yerleştirilmektedir. Yerleştirilen platinin kaynaması için hasta uzun bir süre gözlem altında tutulabilir.

Crutchfield Askısı ile Tedavi: Boyuna yerleştirilen askı ufak özel vidalar ile kafatası kemiğine sabitlenmektedir. Daha sonra askıya eklenen ağırlık ile hastanın boynu sabit konuma getirilir.Hasta yaklaşık altı yedi hafta bu boyunluk ile yatak tedavisi görmektedir.

Halo Ceket Yöntemi/ Halo Vest Traksiyon: Halo cihazı kafatası kemiklerine sabitlenmekte ve boynun hareketi engellenmektedir. Yaklaşık on iki hafta süren bu tedavinin sonucunda hastalar günlük hayatına dönebilmektedir. Halo Vest yöntemi, uygun travmalarda her zaman ameliyat yerine tercih edilen bir uygulamadır.

Her üç yöntemin sonunda da hastalara fizik tedavi uygulanması zorunludur. Hastaların daha rahat hareket edebilmesi, yaşam kalitesinin artması ve tedaviden sonra kalan ufak pürüzlerin temizlenmesi için hastalar fizik tedavi uygulamalarını kabul etmelidirler.