Boyun Kireçlenmesi Tedavisi

Genç yaşlarda da görülen ve genellikle 60 yaş üzeri kişilerde daha yaygın olan boyun kireçlenmesi, boyundaki eklemlerin çeşitli nedenlerden dolayı olumsuz etkilenmesinden kaynaklı olarak oluşmaktadır. Bu bölgede meydana gelen sertleşme şiddetli ağrılara neden olur. Bu tür şikayetleri yaşadığınız da hiç vakit kaybı yaşamadan doktora başvurmanız halinde boyun kireçlenmesi teşhisi konacaktır. Şimdi bizler de yazımızda boyun kireçlenmesine dair bilmeniz gereken daha ayrıntılı bilgileri aktarmaya çalışacağız.

BOYUN KİREÇLENMESİ NEDEN OLUŞUR?
Gün içerisinde bazı ihmaller nedeniyle, zamanla oluşabilecek rahatsızlıklardan birisi de boyun kireçlenmesidir. Omurgadaki disklerin, kemik veya eklemlerin yıpranmasına neden olan bazı faktörlerin boyun kireçlenmesini tetiklediğini söyleyebiliriz. Bunlar arasında nelerin olduğuna bakacak olursak duruşun bozuk olması, boyun etrafındaki eklemleri aşırı kullanmak, omurga yaralanma modelleri ve çeşitli beyin iltihabına neden olan enfeksiyonların boyun kireçlenmesine neden olduğunu söyleyebiliriz.

BOYUN KİREÇLENMESİ BELİRTİLERİ NEDİR?
Boyun kireçlenmesinin nedenlerini aktardığımız yukarı kısımda yer alan ifadelere göre oluşan bu rahatsızlığın, her insanda farklı belirtisi olmaktadır. Çabuk yorulmak, boyundan gelen farklı sesler, el ve kol uyuşmaları, baş ağrısı, sinirlilik, uyku problemleri, eklem şişmesi ve daha fazla duyarlılık şeklinde boyun kireçlenmesi belirtilerini şekillendirebiliriz. Sizler de bu durumlardan herhangi birisini yaşadığınız da, daha büyük problemlere yol açmadan önce tedbirlerinizi almalısınız. Uzman doktorlar kontrolünde uygulanacak bazı tedavi yöntemleri sayesinde boyun kireçlenmesine karşı nelerin iyi geleceğini öğrenebilirsiniz.

BOYUN KİREÇLENMEDİ TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Boyun kireçlenmesinde henüz başlangıç seviyesinde olanların daha şanslı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü tedavide ileriye yönelik olarak rahatsızlığın komplikasyonlarını durdurmaya yönelik uygulamalar yapılmaktadır. Buna göre steroitsiz haplar, sıcak veya soğuk su kompresi, fiziksel terapi ve egzersiz hareketleri, boyunluk kullanımı ve doktor kontrolünde daha farklı tedavi yöntemlerinin olduğunu da söyleyebiliriz.
Duruşunuzda değişiklik yaparak, yoga ve masaj teknikleri ile yine boyun düzleşmesinin olumsuz etkilerini hafifletebilirsiniz. Bununla birlikte kireçlenme ağrılarından da kurtulabilirsiniz.

Ancak bunlara rağmen kemik çıkıntısı oluşması, bel fıtığının omuriliğe baskı yapması, eklem değişiklikleri, tendonların iyileştirilmesi ve iltihaplanmış olan dokuyu çıkarma işlemleri için uzman bir doktor eşliğinde cerrahi müdahaleye katılabilirsiniz.